Test se fokusira se na kemijske promjene koje virus može napraviti na DNK, što je poznato kao obrazac metilacije. Test ih u uzorku krvi traži i prepoznaje.
Znanstvenici kažu kako test osim toga što otkriva rak otkriva i o kojem se tipu raka radii.
Dr. Geoffrey Oxnard s Instituta za rak Dana-Farber u Bostonu kaže da se sada test ispituje u kliničkom istraživanju.
“Morate ga koristiti u neovisnoj skupini koja je ujedno i rizična skupina za oboljenje od raka kako bi se zapravo pokazalo možete li rak otkriti ili ne putem ovog testa”, rekao je.
U tjedniku Anali onkologije tim koji je razvio test piše kako su ga razvili koristeći vrstu umjetne inteligencije koja prikuplja uzorke u podacima i temeljem toga uči kako ih razvrstavati.
Tim je u tom sustavu učitao podatke o metilacijskim uzorcima DNK više od 2800 pacijenata te je sustav potom testirao na 3052 uzoraka. 1531 uzorak je imao rak, a 1521 uzorak nije.
Sustav je potom testiran na još 1264 osobe od kojih je polovina imala rak. Rezultati su pokazali kako je rak pogrešno dijagnosticiran za oko 1 posto ljudi koji ga nisu imali.
“Stvarno je važno da nekome tko nema rak ne kažete da ga ima”; kaže Oxnard.
Sustav je točno registrirao više od 50 vrsti raka.
Detekcija je bila bolja kod skupina kod kojih je bolest uznapredovala. Rak je dijagnosticiran kod 18 posto onih s prvim stadijem raka ali čak kod 93 posto onih koji su bili u naprednom četvrtom stadiju bolesti.
Tim koji je test razvio je uzbuđen jer nudi novu opciju otkrivanja rakova koje je inače teško otkriti. Primjerice, sustav je ispravno detektirao 63 posto rakova gušterače u prvom stadiju bolesti te čak 100 posto u četvrtom stadiju
U 96 posto slučajeva test je pokazao i iz kojeg tkiva je rak potekao pri čemu je podatak bio točan u 93 posto slučajeva.