14 C
Sarajevo
16.09.2025

Ukupno 13 članica Evropske narodne partije traži izbacivanje Orbanove stranke

“Tražimo izbacivanje Fidesa iz EPP… Razvoj situacije potvrđuje naše uvjerenje da Fides sa sadašnjom politikom ne može da uživa članstvo u EPP”, navodi se u pismu upućenom predsjedniku te evropske grupe Donaldu Tusku.

Izbacivanje Fidesa zatražili su lideri 13 stranaka od ukupno 82 u EPP, među kojima je i premijer Grčke Kirijakos Micotakis. Međutim, nijedna od velikih političkih formacija unutar te grupe, kao što su Hrišćansko-demokratska unija (CDU) njemačke kancelarke Angele Merkel i Narodna stranka u Španiji, nisu dio te inicijative.

Zahtjev tih 13 stranaka će Tusku omogućiti da pokrene proceduru isključenja. To je treći zahtjev o isključenju Orbanove stranke, ali su prethodni pokušaji ostali bezuspješni pošto su neke stranke kao CDU odbile da glasaju.

- OGLAS -

EPP je u martu 2019. suspendovao Fides do daljeg, jer se već niz godina sve više udaljava od politike te grupacije desnog centra.

Evropska unija je trenutno zabrinuta jer je mađarski parlament 30. marta usvojio sporni zakon koji dozvoljava Orbanu da vlada ukazima za vrijeme vanrednog stanja neograničenog trajanja.

- Advertisement -

Orbanovi kritičari u Mađarskoj, ali i u inostranstvu taj zakon smatraju instrumentom koji ima za cilj skoro potpunu kontrolu vlade koja koristi pandemiju koronavirusa kao izgovor.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA