Opozicija u novom sazivu Zastupničkog doma Parlamenta FBiH već je izrazila negodovanje poručujući da spremaju stotine amandmana.
U nastavku donosimo nekoliko ključnih karakteristika predloženog budžeta.
Prihodi od poreza su manji za više od 30 miliona KM, a porezi na dobit pojedinaca veći su za 14,5 miliona KM. Bruto prihodi od indirektnih poreza s Jedinstvenog računa su manji za čak 45 miliona KM. Tu spadaju PDV, carine, akcize, naknade za ceste i ostale prihode i dažbine.
Prihodi od poduzetničkih aktivnosti i imovine manji su za 207 miliona KM.
Neporezni prihodi planirani su u iznosu od 392,8 miliona KM, što je za 214,6 miliona ili 35 posto manje u odnosu na budžet Federacije BiH za 2018. godinu.
Neporezni prihodi obuhvataju prihode od poduzetničkih aktivnosti i imovine i prihode od pozitivnih kursnih razlika, naknade i takse i prihode od pružanja javnih usluga te novčane kazne.
Kada je riječ o primicima, Vlada FBiH ih planira u iznosu od 630 miliona i 110.000 KM. Od toga planiraju namaći 250 miliona KM dugoročnim kreditima i zajmovima i 380 miliona KM kratkoročnim kreditima.
Ukupni rashodi i izdaci u budžetu Federacije BiH za 2019. godinu iznose 2.653.843.356,00 KM, što predstavlja smanjenje za 335,8 miliona KM ili 11posto u odnosu na budžet za 2018. godinu.
Prošlogodišnji budžet je bio veći zbog klirinškog duga, ali i akumulirane dobiti.
U budžetu Federacije BiH za 2019. godinu plaće, doprinosi i naknade troškova zaposlenih planirani su u ukupnom iznosu od 259,3 miliona KM.
Izdaci za materijal, sitni inventar i usluge u budžetu Federacije BiH za 2019. godinu iznose 113,5 miliona KM, što je za 20,3 miliona više u odnosu na prethodnu godinu.
Zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Irfan Čengić za Klix.ba je iznio kritiku zbog načina postupanja Vlade FBiH u procesu donošenja budžeta.
“Vlada FBiH nastavlja staru praksu da javnost isključuje iz procesa donošenja budžeta. Ponovo krše Zakon o budžetima i nisu na vrijeme dostavili nacrt budžeta i onda ga dostavljaju u hitnoj proceduri. Klub SDP-a će sigurno imati stotine amandmana na ovaj budžet u svim resorima koje ćemo predstaviti prije sjednice Parlamenta, a sve će se temeljiti na Planu 10 i našim obećanjima iz kampanje”, istakao je Čengić.
Dodaje da je problem za usvajanje budžeta i nepostojanje radnih tijela u Parlamentu FBiH, zbog čega bi se morala formirati privremena radna tijela.
Aktuelna Vlada FBiH u 2019. očekuje ekonomski rast od 3,3 posto. Prema zvaničnim podacima Agencije za statistiku BiH, BiH je u 2017. godini ostvarila ekonomski rast od 3,1 posto, što predstavlja ekonomski rast u rangu regionalnog prosjeka.