Ovaj zakon je u skupštinsku proceduru uputila Vlada Kantona Sarajevo, a kao nosilac aktivnosti na izradi zakona navedeno je Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo na čijem čelu se nalazi Lejla Brčić.
Usvajanjem ovog zakona premijeru Kantona Sarajevo i predsjedavajućem Skupštine Kantona Sarajevo osigurana je plaća prema istom koeficijentu kakav imaju potpredsjednici Federacije BiH, predsjedavajući Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH i federalni premijer (koeficijent 9,80).
Do septembra 2018. godine osnovica za obračun plaće u Kantonu Sarajevo iznosila je 290 KM nakon čega je osnovica povećana na 315 KM, što je identično osnovici kakvu su u proteklih osam godina imali državni službenici i funkcioneri na nivou entiteta Federacija BiH.
Zamjenicima predsjedavajućeg Skupštine KS određen je koeficijent 9,50, kantonalnim ministrima 9, predsjednicima klubova u Skupštini KS 8,20, predsjednicima radnog tijela Skupštine KS 8,10, zamjenicima predsjednika radnog tijela 8, a kantonalnim zastupnicima 7,80.
Jedan dio zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo ocijenio je da je ovaj zakon populistički, odnosno da ne donosi nikakve značajnije uštede. Iz Stranke demokratske akcija (SDA) tražili su da se i ministrima u Vladi KS smanje plaće za 300 KM kako bi i Vlada KS, koja predlaže zakon, na svom primjeru pokazala socijalnu osjetljivost.
Iz SDA su predložili da se ta sredstva proslijede na izgradnju roditeljske kuće što vladajuća većina u Skupštini KS, koju čine SDP, DF, Naša stranka, SBB, Narod i pravda i NBL nije podržala.
Usvojeni Zakon o plaćama i naknadama u organima vlasti Kantona Sarajevo možete pročitati ovdje.