EU produžila mogućnost sankcionisanja političara iz BiH i stavljanja na “crnu listu”

- Advertisement -

Odluka je objavom su službenom listu EU već stupila na snagu i važi do 31. marta 2022. godine.

Da bi EU sankcionisala nekog zvaničnika iz Bosne i Hercegovina ili organizaciju koja radi na potkopavanju suverentiteta i teritorijalnog integriteta BiH, ustavnog poretka i međunarodne pozicije države, potrebno je da 15 od 17 zemalja da zeleno svjetlo, dakle nije potreban konsenzus.

- OGLAS -

Ovaj mehanizam još 2011. godine je zamišljen kao alat koji bi trebao primorati bh. političare da intenzivno rade na ispunjavanju uslova na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. No, čini se da naši zvaničnici previše i ne mare za mogućim sankcijama posebno ako se uzme u obzir da su iz 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije još uvijek nisu ispunjena.

- OGLAS -

Do sada Evropska unija na listu sankcija nije stavila niti jednog političara iz BiH, za razliku od Sjedinjenih Američkih Država.

Ipak, dolaskom Joea Bidena na funkciju predsjednika Amerike i intenzivirana je saradnja s EU zbog čega sada postoje spekulacije da bi EU i SAD mogle krenuti s ujednačavanjem sankcija što bi značilo da se osoba koja je na crnoj listi SAD-a, automatski nađe na listi sankcija EU.

Sankcije se mogu uvoditi i na osnovu dokaza o kriminalu i korupciji, naročito u vrijeme pandemije koronavirusa.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA