Turnir borilačkih vještina “Superfight Series”, koji će biti održan u septembru u Tuzli, uključit će i mečeve tajlandskog boksa (Muay Thai), prvi put po pravilima Svjetske federacije tajlandskog boksa (World Muaythai Federation – WMF) u Bosni i Hercegovini.
“Na ovom takmičenju, osim tajlandskog boksa, bit će održane MMA i K1 borbe. Muay Thai borbe bit će u poluprofesionalnoj konkurenciji. Turnir je pozivnog i profesionalnog tipa”, kazao je trener tajlandskog boksa u Klubu borilačkih vještina (KBV) ‘Sparta’, jedinog ovog vrste u Sarajevu, Srđan Bašić.
Osim toga, napominje Bašić, bosanskohercegovački Muay Thai klubovi dobili su poziv za učestvovanje na Svjetskom prvenstvu u tajlandskom boksu koje organizira WMF koje bi trebalo biti održano od 12. do 20. marta u glavnom gradu Tajlanda, Bangkoku.
“Međutim, nažalost, odlazak bh. takmičara na ovo prestižno prvenstvo neće biti moguć zbog nedostatka finansijskih sredstava, iako smo pokušali pronaći nekoga van BiH ko bi nam pomogao”, pojašnjava sarajevski trener.
Bašić, koji je i predsjednik/predstavnik WMF-a u BiH, pojašnjava kako je došlo do poziva za odlazak na Svjetsko prvenstvo na Tajlandu.
“To se desilo uz posredstvo predsjednika WMF-a Njemačke Erola Lukovića koji je dobio zaduženje da stupi u kontakt s klubovima tajlandskog boksa u BiH i uspostavi saradnju. Luković je našao moje ime na internetu i kontaktirao me putem društvenih mreža”, kaže Bašić.
Ubrzo zatim, Luković, koji je porijeklom iz Sarajeva, došao je u glavni grad BiH i posjetio KBV “Spartu”.
Razgovarali smo o historijatu kluba, generalno o tajlandskom boksu u BiH, kao i o eventualnoj saradnji. Nakon Lukovićevog povratka u Njemačku i razgovora s predsjednikom WMF-a Akachaiem Chantosom, ponuđeno mi je da budem predstavnik/predsjednik WMF-a u BiH – pojasnio je trener “Sparte”, dodajući da je to sa zadovoljstvom i prihvatio.
Sada, kada je saradnja uspostavljena, ističe on, polako kreću s promocijom tajlandskog boksa u BiH, a dokaz tome su i Muay Thai borbe po pravilima WMF-a na turniru u Tuzli.
Tajlandski boks, koji je u međuvremenu priznat kao punopravni olimpijski sport, u BiH još uvijek nije popularan kao u što je u susjednim državama, Sloveniji, Srbiji ili Hrvatskoj, koja ima i svoju Muay Thai reprezentaciju.
Također, u Hrvatskoj ima oko 20 klubova koji se takmiče u ovoj borilačkoj vještini, dok ih u BiH ima samo tri koji Muay Thai imaju kao matični sport.
“Zbog toga sam, u saradnji s još nekim klubovima u BiH, pokrenuo WMF i pokušat ćemo kroz organizaciju seminara i edukacija, učeničkih i trenerskih, približiti tajlandski boks Bosni i Hercegovini”, naglašava Bašić.
Za tajlandski boks trener “Sparte” kaže da je veoma naporan, fizički i mentalno, ali da ovaj sport upravo fizičkim naporom jača karakter.
Mečevi su isključivo “full contact”, bez obzira da li su amaterski ili profesionalni, razlika je samo u zaštitnoj opremi, pa tako amateri koriste kacige, štitnike za noge i rukavice, za mlađe tu je opciono prsluk pancir te štitnici na laktovima.
Ova drevna borilačka vještina nastala je prije 2.000 godina u Kraljevini Tajland i proširila se na ostatak svijeta. Muay Thai je nacionalni sport Tajlanda, a naziva se još i umjetnost osam udova, jer se u borbi koristi osam “oružja”, odnosno šake, koljena, laktovi i potkoljenice.
Nivo opterećenja u borbama je izuzetno visok, pa su vrhunski takmičari ovoga sporta na glasu kao borilački “supermeni”.
Fizička snaga koju daje Muay Thai je neosporna, i zbog toga mnoge teretane širom svijeta uključuju tajlandski boks u svoje programe, pomažući ljudima da smršaju, nauče samoodbranu i ojačaju samopouzdanje.