O malom glodavacu koji je živio na otoku kraj Australije i njegovom nestanku spekuliralo je još od 2016. Godine. Naučnici su tek sada potvrdili – da, melomisa više nema…
Ova životinjica posljednji put je viđena 2009. godine. Pokušali su je uhvatiti 2014. Godine, ali bezuspješno. Sada je kasno, glodavas nadimka pacov mozaičkog repa, više ne postoji.
Prvi put je uočena 1845. Godina, a uočili su je Europljanji. 150 godina kasnije na otoku ih je bilo tek nekoliko stotina. Ipak, od 1998, dijelovi otoka izrazito su se smanjili – potopilo ih je more, smanjila se i vegetacija na otoku, a pacovi su izgubili 97 posto svoje teritorije.
Tim naučnika koji je otkrio da melomisa više nema predvodio je Ian Gynther, iz Sektora za zaštitu okoliša i naslijeđa u Queenslandu, a oni su potvrdili da je za njihov nestanak odgovorna klimatska promjena.
Nivo mora na našoj planeti je u periodu od 1901. do 2010. godine porastao za 20 centimetara, što nije viđeno posljednjih šest hiljada godina. A, na području na kojem se nalazi ovaj otok, more je poraslo dva puta više u odnosu na ostatak planete.
“Znali smo da će nešto biti prvo, ali svejedno. Ovakva vijest vas šokira”, rekao je Lee Hannah, naučnik koji proučava utjecaj klimatskih promjena na biologiju, te dodao da je ova vrsta mogla biti spašena.
Ljudi su mogli učiniti dosta toga, govori ovaj naučnik, da ublaže klimatske promjene, mogli su odrediti zaštićene zone koje se mogu prilagoditi pojedinim vrstama, mogli su premjestiti vrste i smanjiti emisije štetnih gasova u atmosferu.
“Tačno je da će nekim vrstama odgovarati klimatska promjena, ali velika većina, vrlo vjerovatno, potpuno će nestati”, upozorio je on, piše Radiosarajevo.ba.