Ovaj fenomen naučnici pravdaju pretpostavkom da je velika oluja izbacila kita na kopno te da je tako i završio u dubini prašume. Kit je zapravo mladunče staro godinu dana, a pronađen je tako što je tim istraživača pratio ptice grabežljivice koje su bile oduševljene ogromnim plijenom.
Neki nagađaju da je kit uginuo zbog konzumiranja plastike iz okeana. Međutim, i dalje stoji pitanje kako je dospio u prašumu?
Grbavi kitovi obično, između augusta i novembra, borave na južnijem dijelu brazilske obale i vrlo rijetko putuju hiljadama kilometara sjeverno do ušća Amazona.
Biologinja Renata Emin, iz Instituta Bicho D’agua, dio je tima koji proučava tijelo kita kako bi se otkrili razlozi zbog kojih je dospio toliko duboko u amazonsku prašumu. Smatra kako se kit vjerojatno odvojio od svoje majke dok su putovali u južnije krajeve.
“Još uvijek nismo sigurni kako je završio usred šume, ali pretpostavljamo da je plivao blizu obale i da ga je plima, koja je posljednjih dana bila značajna, bacila u unutrašnjost prašume”, ističe Renata.
Pored neobične migracije kita i njegovog pojavljivanja na kopnu, veliko pitanje je i uzrok smrti. Rezultati istraživanja se očekuju u narednih nekoliko dana, kada bi trebao biti poznat i tačan uzrok smrti.