28 C
Sarajevo
20.08.2025

Načelnik Hadžibajrić i ambasadori Malezije, Vijeća Evrope, Indonezije i Turske zasadili lipe u Aleji ambasadora

Od danas je starogradska Aleja ambasadora bogatija za još četiri stabla lipe, a na poziv općinskog načelnika mr. Ibrahima Hadžibajrića, učešće u projektu sadnje lipa danas su uzeli ambasadori Malezije, Indonezije, Turske i Vijeća Evrope.

Pored načelnika Hadžibajrića, ambasadore su u Aleji ambasadora dočekali i Elma Novalija – rukovodilac Stručne službe Općinskog vijeća te vijećnik Sabahudin Arapović, koji je učestvovao i u samoj akciji sadnje.

Načelnik Hadžibajrić zasadio je lipe sa ambasadorima Malezije, Indonezije i Turske, dok je vijećnik Arapović u sadnji lipe pomogao šefici Ureda Vijeća Evrope Bojani Urumovoj.

- OGLAS -

Po okončanju sadnje, domaćini su ambasadorima uručili certifikate, starogradski suvenir „Sarajevska kocku” te brošuru koja je evidencija svih ambasadora koji su učestvovali u projektu.

Simbolična gesta pokazatelj dobrih odnosa

- Advertisement -

Ambasador Malezije u BiH Raja Saifful Ridzuwan peti je ambasador ove zemlje koji je učestvovao u projektu Aleja ambasadora.

„Smatram da je ova simbolična gesta pokazatelj naših odličnih odnosa. Stablo lipe je dio mene ovdje u Sarajevu i sigurno ću ga posjećivati i po okončanju svog mandata“, izjavio je ambasador Ridzuwan.

Šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH Bojana Urumova izrazila je zadovoljstvo što je postala dio ovog dugogodišnjeg projekta:

„Ponosno ističem i jako dobru poslovnu saradnju sa Općinom Stari Grad. Trenutno smo zajedno u projektu ‘Podijeljene općine’ u kojem učestvuju općine koje su nakon Dejtonskog sporazuma podijeljene administrativnom linijom, a to su u ovom slučaju općine Stari Grad i Istočni Stari Grad. Naš cilj je unaprijediti i podstaći još bolju saradnju“, pojasnila je Urumova.

„Hvala načelniku što smo ovdje posadili najljepše drvo – drvo lipe koje će oplemeniti Bendbašu za koju sam nedavno saznala i da je opjevana u pjesmama“, dodala je.

Uime Vlade Republike Indonezije, Općini Stari Grad i načelniku Hadžibajriću se zahvalio ambasador ove zemlje Roem Kono.

„Jako sam sretan što sam nakon svoje prethodnice Amelije Achmad Yani dobio priliku zasaditi stablo lipe na vrlo popularnom mjestu u Sarajevu. Kod nas u Indoneziji stablo lipe nosi vrlo jaku simboliku; vjeruje se da lipa donosi dobrobit i prosperitet mjestu na kojem se sadi“, rekao je ambasador Kono.

Zadovoljstvo zbog učešća u projektu izrazio je i turski ambasador Sadik Babur Girgin.

„Čestitam načelniku Hadžibajriću što kontinuirano nastavlja i radi na ovom jedinstvenom projektu. To je ekološki projekt, daje ljepotu ovom prelijepom kutku Sarajeva, gdje svi mi ambasadori ostavljamo jedan opipljivi trag“, poručio je ambasador Girgin.

Govorio je i o odličnoj saradnji turskih i bosanskohercegovačkih općina.

„Bosna i Hercegovina je zemlja s kojom Turska ima najviše pobratimskih općina, više od 170. Što se tiče Starog Grada, osam općina se pobratimilo iz Turske i mi smo zbog toga veoma sretni. Sarajevo je za nas veoma važan grad i Stari Grad u njemu kao simbol jezgre, simbol historije Sarajeva“, poručio je ambasador Girgin.

Trajna veza sa Bosnom i Hercegovinom

Općinski načelnik mr. Ibrahim Hadžibajrić istakao je da ovaj jedinstveni projekt u Aleji ambasadora nikada ne gubi na važnosti i interesovanju.

„Još od početka projekata 2002. godine kada je prvu lipu zasadio tadašnji visoki predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch, pa do danas kad smo zasadili 217. lipu, interes ambasadora i predstavnika međunarodnih organizacija ne prestaje. Vrlo često preduhitre naš poziv i sami izraze želju da zasade stablo, što pokazuje da je ambasadorima stalo da imaju kontakt sa Bosnom i Hercegovinom i nakon isteka mandata, a to i jeste jedan od ciljeva ovog projekta“, istakao je na kraju ceremonije načelnik Hadžibajrić.

Od početka ove godine, u Aleji ambasadora zasađeno je deset novih stabala, a pored spomenutih, lipe su zasadili i ambasadori Češke, Norveške, Japana, Nizozemske, Slovenije i Rumunije. 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA