13:45 Prema procjenama stručnjaka u Bosni i Hercegovini očekuje se porast vodostaja rijeka Drine, Bosne i Save.
12:30 Na području Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde nisu zabilježeni problemi uzrokovani padavinama – potvrdio je šef Operativnog centra civilne zaštite BPK-a Ramo Živojević.
12:00 Situacija u vezi sa poplavama u Vojkovićima danas je bolja nego juče, a i vodostaj rijeke Željeznice manji je nego juče, ali benzinska pumpa SAS-Vojkovići i danas izgleda dramatično.
11:00 Načelnik općine Trnovo Dragomir Gagović izjavio je da je zbog katastrofalnih bujičnih poplava u ovoj lokalnoj zajednici do daljeg na snazi vanredna situacija. Najveći problem, kako je istakao, predstavlja saniranje ogromne štete koju je pretrpio lokalni poljoprivrednik jer je u poplavama izgubio 130 ovaca.
10:40 Iz “Elektroprivrede” BiH su rekli da je trafostanica “Elektroprijenosa” BiH Azići, koja je od jučer bila bez napona zbog poplava, stavljena pod napon. Kako su rekli iz Elektroprivrede BiH, u narednih sat vremena očekuje se normalizacija elektrosnabdijevanja na području koje pokriva ova trafostanica.
10:30 Civilna zaštita i Profesionalna vatrogasna jedinica Maglaj nemaju dojava da rijeka Bosna prijeti kućama, a konstantno se prati stanje na cijelom području maglajske općine i ekipe su stalno na terenu. Bosna se izlila ispod gradskog mosta u samom gradu, pa je za saobraćaj zatvoren regionalni put Zavidovići – Doboj.
10:15 Pojedina sarajevska naselja i dalje su bez struje zbog plavljenja elektroenergetskog objekta “Elektroprijenosa” Bosne i Hercegovine – trafostanica u Reljevu i Azićima. Iz “Elektroprivrede” BiH su rekli da su njihove ekipe čitavu noć bile na terenu i da je normalizovano elektrosnabdijevanje na svim trafoima osim Reljeva i Azića.
10:00 Poplavljena područja Kantona Sarajevo od ranih jutarnjih sati obilaze i ministri, a među njima je i područje općine Vogošća gdje trenutno bageri proširuju korito rijeke Bosne.
9:35 Vodostaj Miljacke u Sarajevu i dalje je visok, ali je situacija jutros malo bolja nego jučer.
9:15 Katastrofalna situacija u sarajevskom naselju Otes, prouzrokovana poplavama uslijed obilnih padavina koje su glavni grad BiH zahvatile proteklog dana, polako se normalizuje. Rijeka Željeznica, koja se jučer na pojedinim dijelovima izlila, vratila se u korito, a nivo Miljacke je trenutno stabilan.
8:45 Situacija u Zenici je ovoga jutra stabilna, a tokom noći se dežuralo kako bi se vidjelo stanje u vezi sa vodostajem rijeke Bosne i mogućim poplavama. Desna obala rijeke Bosna se izlila na šetalište u dijelu Kamberovića Polje, ali je nivo rijeke ovoga jutra u opadanju i voda se povlači.
8:30 Vodostaj rijeke Bosne u Doboju jutros u 7:30 sati bio je 241 centimetar i u porastu je u odnosu na prethodna mjerenja, podaci su Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
8:20 “Zbog obilnih padavina koje su pogodile pojedina područja u BiH, poplavljeno je više od 400 objekata na teritoriji Pala, Trnova, Sokoca i Istočnog Sarajeva“, rekao je Milan Novitović – direktor Civilne zaštite RS za RTRS.
8:00 Uprkos obilnoj kiši koja je sinoć neprekidno padala, protekla noć u Sarajevu protekla je mirno i bez značajnijih intervencija.
“Što se tiče proteklog dana, gledano po općinama, služba Civilne zaštite imala je veliki broj intervencija. Na području općine Ilidža je bilo najteže stanje, poplavljeno je 80 objekata, a 100 osoba je evakuisano”, kažu iz Operativnog centra Civilne zaštite Kantona Sarajevo.
Danas je drugi dan, a prethodna noć u pojedinim bh. gradovima protekla je mirno, dok su se u ostalim nažalost poplave nastavile.