Gradonačelnica Supetra, na hrvatskom ostrvu Braču, Ivana Marković, još novembra prošle godine odbila je da Počasnom blajburškom vodu, da novac poreskih obveznika za održavanje komemoracije u Blajburgu, uz obrazloženje da su sredstva već izdvojena za proslavu povodom 75 godina od oslobođenja od nacističke i fašističke okupacije.
Nakon što je Katolička crkva u Koruškoj odlučila da ove godine zabrani održavanje komemoracije ustašama na Lojbuškom polju, kod Blajbuga, na društvenim mrežama se brzinom svjetlosti proširio odgovor gradonačelnice Supetra.
“Grad Supetar nije u mogućnosti da odvoji sredstva za vaše projekte, jer je već predvidio sredstva za proslavu 75 godina oslobođenja našeg otoka Brača od nacističke i fašističke okupacije, gdje su u četiri godine rata u borbi protiv okupatora poginula 492 bračka borca, dok je 275 Bračanki i Bračana stradalo od fašističkog terora. U ratu je stradalo 110 djece, dok ih je 118 ostalo bez jednog, a osam bez oba roditelja. Proslavu ćemo održati u čast i prisjećanje svih onih koji su bili dio borbe velikog svjetskog pokreta za slobodu i dostojanstvo čovjeka”, piše u saopštenju o njenoj odluci, prenio je hrvatski portal “Index”.
Odgovor gradonačelnice Supetra se u javosti pojavio tek ove sedmice, a Markovićeva kaže da je to slučajnost.
“I sama sam se smijala kad sam to jutros shvatila”, rekla je Marković, koja pretpostavlja da su dopis objavila udruženja antifašista koja su o tome obaviještena krajem prošle godine.
Markovićeva danas kaže da stoji iz svega napisanog.
“Svim žrtvama apsolutno treba iskazati pijetet, ali način na koji se to radilo u ovom slučaju (Blajburga) potpuno je pogrešan, na šta je jasno ukazala austrijska Crkva kada je zabranila održavanje mise. Nije primjereno finansirati takvu manifestaciju iz gradskog budžeta”, navela je.
Katolička Crkva u Koruškoj, odnosno biskupija Gurk-Klagenfurt, uskratila je prošle sedmice dozvolu za održavanje ovogodišnje mise na Lojbaškom polju kod Blajburga u okviru komemoracije za ubijene ustaše.
Odluka je obrazložena “političkom instrumentalizacijom” skupa i nedovoljnim distanciranjem od fašističkog svetonazora.
Sekretar biskupije u Klagenfurtu, monsinjor Engelbert Gugenberger, smatra da misa koja je trebalo da bude održana 18 maja šteti ugledu Katoličke Crkve i da je “postala dio manifestacije koja se politički instrumentalizuje i političko-nacionalnog rituala koji služi selektivnom doživljavanju i tumačenju historije”.