Cavusoglu: “Sukob Ukrajine i Rusije nije ‘zamrznut’, može doći do nasilja u svakom trenutku”

- Advertisement -

Ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu izjavio je kako se sukob između Rusije i Ukrajine ne može nazvati “zamrznutim” s obzirom na nedavne tenzije između dvije države.

Šef turske diplomatije je također naglasio kako izraz “zamrznuti sukob” između Rusije i Ukrajine predstavlja “obmanu” u kontekstu međunarodnih odnosa.

- OGLAS -

“Sukob je sukob. To su sukobi za koje su rješenja zamrznuta. Nedavna situacija u i oko Ukrajine pokazala nam je da je ovaj pojam zapravo obmana. Bez dogovorene rezolucije, može doći do nasilja u svakom trenutku. Potreban nam je veći fokus na posredovanju između ove dvije države”, rekao je Cavusoglu.

- OGLAS -

Što se tiče uloge Turske u odnosima između Rusije i Ukrajine, ali i u odnosima između drugih zemalja, Cavusoglu je naglasio kako Turska svoju ulogu najviše ostvaruje kroz ministarski skup UN-a koji se tiče posredovanja.

“Naš uspjeh u Ujedinjenim nacijama inspirisao je osnivanje sličnih medijatorskih grupa u OSCE-u i Organizaciji za islamsku saradnju. Turska također predsjedava ovom grupom”, pojasnio je turski šef diplomatije.

Također, on je poručio kako je Turska zajedno s Finskom pokrenula inicijativu Posredovanja za mir kako bi podigla svijest o važnosti posredovanja u smislu preventivne diplomatije i rješavanja sukoba u međunarodnoj zajednici.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA