“Ona potvrđuje prethodne presude Karadžiću za genocid u Srebrenici i povećava njegovu kaznu na doživotni zatvor. Ona šalje snažnu poruku da će oni koji počine zločine odgovarati za svoja djela i u skladu sa tim biti kažnjeni.”
Hunt kaže da su misli naroda Velike Britanije prvenstveno uz hiljade žrtava i njihove bližnje. Iako ova presuda neće odagnati njihov bol i patnju, on se nada da će ova poruka dati neku utjehu
Ostajemo predani postizanju pravde za žrtve. Nastavićemo podržavati rad Mehanizma i drugih organizacija koje rade na traženju pravde i pružanju podrške preživjelim i kojima je cilj da pronađu i identifikuju osobe koje se još uvijek vode kao nestale nakon konflikta u regionu.“
Posvećenost Ujedinjenog Kraljevstva traženju pravde je u skladu sa Zajedničkim deklaracijama o ratnim zločinima i nestalim osobama koje je iniciralo Ujedinjeno Kraljevstvo a potpisali su premijeri na Samitu o Zapadnom Balkanu u Londonu 2018. godine.
Zajedničke deklaracije potpisali su lideri četrnaest zemalja, uključujući lidere zemalja Zapadnog Balkana i Ujedinjenog Kraljevstva.
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove osnovalo je Vijeće sigurnosti UN-a kako bi čuvao naslijeđe Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), uključujući suđenja po navodima za ratne zločine u konfliktima na teritoriji bivše Jugoslavije.