HDZ Hrvatske otkrio zašto je glasao protiv sankcija Dodiku: Nije mudro zbog izbornog zakona

- Advertisement -

Riječ je o amandmanu uz godišnji izvještaj Odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta. Amandman su podnijeli zastupnici Pedro Marques, Tonino Picula i Thijs Reuten, a za njega su glasala 504 zastupnika u EP-u.

Zanimljivo je da su “za” glasali zastupnici SDP-a Hrvatske, iako je predsjednik Zoran Milanović, koji dolazi iz te stranke, nedavno je izjavio da bi onaj ko uime Hrvatske glasa za sankcije protiv Milorada Dodika, za njega bio izdajnik.

- OGLAS -

Uvjerljiva većina u Evropskom parlamentu, uključujući i zastupnike SDP-a, podržala je amandman u kojem se, između ostalog, poziva Evropsko vijeće da uvede ciljane sankcije za Dodika i njegove suradnike u Republici Srpskoj, zbog korupcije, kontinuirane destabilizacije i podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.

- OGLAS -

Delegacija HDZ-a u Evropskom parlamentu već je ranije reagirala saopćenjem u kojem su kritizirali Piculin amandman.

“U ovim prelomnim trenucima za budućnost hrvatskog naroda u BiH, ali i budućnost cijele zemlje, potpuno je promašeno zaoštravanje retorike, skretanje pažnje s temeljnog pitanja izmjene izbornog zakona i pozivanje na sankcije, koje trebaju biti isključivo krajnja mjera”, naglašava se u saopćenju zastupnika HDZ-a u Evropskom parlamentu.

Šef HDZ-ovih eurozastupnika Karlo Ressler za riječki Novi list dodatno je pojasnio zašto je njima ovaj amandman bio neprihvatljiv.

“Istina je da je većina EPP-a bila za, osim Slovenaca i Francuza te nekolicine Nijemaca. Ali, nije konstruktivno u ovom trenutku, dok traju pregovori o izmjeni izbornog zakonodavstva, pozivati na sankcije, čak to može postati kontraproduktivno za dogovor o onome što je za nas ključno, ravnopravnost Hrvata, i da oni mogu izabrati svoje legitimne predstavnike u BiH. Dolijevati ulje na vatru uopće nije mudro i odgovorno kada je jasno da se mora postići dogovor sva tri konstitutivna naroda. I hrvatska Vlada ima pristup za koji se mi zalažemo u Evropskom parlamentu”, ističe Ressler.

Upitan je da li je onda Dodik u ovoj specifičnoj situaciji hrvatski politički saveznik ili barem važan partner.

- OGLAS -

“Mislim da svi razumiju da je potreban dogovor triju strana. Stoga zveckanje sankcijama nije korisno, ne pridonosi rješavanju problema koji je ne samo bitan Hrvatima, nego i za budućnost cijele BiH. Ponavljam, amandman je za nas bio deplasiran i promašen, pogotovo što se u njemu dvosmislenom formulacijom insinuira da i Hrvatska ima nekakvu agendu destabiliziranja BiH”, zaključuje Ressler.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA