Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske pokrenuo je projekt “Muzeji u pokretu”, čiji je cilj poboljšanje kvaliteta edukativne saradnje muzejskih ustanova sa osnovnim školama, ali i pružanje prilike da mališani iz sredina koje nemaju muzej, budu upoznati o njihovom radu i sadržajima.
Riječ je o zajedničkom projektu sa Zemaljskim muzejom Bosne i Hercegovine, a cilje je doprinos jačanju obrazovnih kapaciteta kako muzeja, tako i školskih ustanova.
“Kustosi ova dva muzeja kroz niz edukativnih programa osnovcima će predstaviti rad muzeja, njihovu ulogu i značaj u društvu, te ukazati da muzeji mogu biti i zanimljivi”, rekla je direktorica Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske Sarita Vujković.
Navela je da je predviđen niz organizovanih posjeta muzejima, ali i školama u 28 opština i gradova u Bosni i Hercegovini, kao što su Sarajevo, Trebinje, Bijeljina, Doboj, ali i brojna mjesta koja nemaju muzeje.
“Ovaj projekat želi da predstavi muzeje posebno djeci koja nemaju priliku da posjete ove institucije kulture, te koja nikada nisu bila u muzeju i nemaju predstavu šta tamo može da se vidi”, rekla je Vujkovićeva.
Direktor Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine Mirsad Sijarić rekao je da je osnovni problem društva to što se pristup kulturi svodi na nekoliko većih centara.
“Naša dužnost je da u mjeri u kojoj možemo doprinesemo da se taj problem razbije, te nam je zadovoljstvo što ćemo ovim projektom, zajedno sa Muzejom savrmene umjetnosti, ukazati da su kultura i umjetnost jedno, te da ih ne treba razdvajati”, rekao je Sijarić.
Direktor Kancelarije UNESCO-a u našoj zemlji Siniša Šešum istakao je da je cilj ovih aktivnosti da se postigne dijalog između svih aktera u Bosni i Hercegovini, kako bi mogla biti kreirana bolja budućnost za mlade.
“Želimo promovisati kulturu kao faktor pomirenja, ali i kao značajan faktor razvoja, jer su muzeji izvori znanja i mogu pružiti veliku podršku obrazovnom sistemu”, rekao je Šešum.
Projekat “Muzeji u pokretu” realizuje se u okviru projekta “Dijalog za budućnost – jačanje socijalne kohezije u Bosni i Hercegovini”, koji sprovode UNESCO, UNDP i UNICEF u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine.