Evropska radiodifuzna unija (EBU) u svom zvaničnom saopštenju objasnila je kako se takmičenje sljedeće godine, unatoč pobjedi Ukrajine, neće održati u toj zemlji.
“Već je dobro poznata tradicija da pobjednik Eurosonga bude domaćin takmičenja sljedeće godine, osiguravajući određene kriterije i uvjete, uključujući sigurnost za sve natjecatelje. S obzirom na rat koji je u toku od ruske invazije na ovogodišnjeg pobjednika Eurosonga, EBU je uzeo vremena da provede potpunu procjenu i studiju uključujući pitanja sigurnosti. Nakon objektivne analize s dubokim smo žaljenjem zaključili da, s obzirom na trenutne okolnosti, sigurnosna i operativna jamstva ne mogu biti zadovoljena”, stoji u njihovoj zvaničnoj objavi.
Kako su istakli, takmičenje za najbolju pjesmu Evrope je jedna od najsloženijih TV produkcija na svijetu koja obuhvata na hiljade ljudi koji rade na događaju i prisustvuju istom, a za njega je potrebno 12 mjeseci pripreme.
Umjesto u Ukrajini, takmičenje za čiju će organizaciju biti zadužen BBC održati će se u Ujedinjenom Kraljevstvu, a potruditi će se da pobjednička zemlja bude zastupljena u što većoj mjeri te da bude fokus na tome da je ona odnijela pobjedu.
“Naša je puna namjera da se pobjeda Ukrajine odrazi u takmičenju sljedeće godine. To će biti prioritet u našim razgovorima sa eventualnim domaćinima”, dodali su.
EBU se zahvalio ukrajinskom javnom emiteru UA:PBC na njihovoj svesrdnoj saradnji i posvećenosti u istraživanju svih scenarija u sedmicama od 14. maja kada je Kalush Orchestra odnio pobjedu.
Također istakli su kako “dijele njihovu tugu i razočarenje” što takmičenje neće biti održano tamo.
The EBU has issued the statement below regarding the hosting of next year’s Eurovision Song Contest
Find it online here ➡️ https://t.co/kPWQzTM218#Eurovision #ESC2023 pic.twitter.com/9AV5X9R1Be
— EBU (@EBU_HQ) June 17, 2022