Njemačka predlaže uspostavu novog zajedničkog sistema protivvazdušne odbrane u Evropi

- Advertisement -

Vlasti Njemačke pozivaju na stvaranje novog zajedničkog sistema protivvazdušne odbrane u Evropi, javlja Anadolu Agency (AA).

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da je Njemačka odlučila da pojača svoje sposobnosti protivvazdušne odbrane i da želi da sarađuje s partnerima iz Evropske unije na razvoju šireg sistema.

- OGLAS -

“U Evropi imamo ozbiljan zaostatak u pogledu protivvazdušne odbrane protiv prijetnji iz zraka i svemira“, rekao je Scholz u uvodnom govoru na Karlovom univerzitetu u Pragu.

- OGLAS -

Najavio je da će Njemačka u narednim godinama značajno ulagati u protivvazdušnu odbranu i da će sve to biti raspoređeno u okviru NATO-a. Dodao je da su otvoreni za učešće evropskih partnera.

Scholz je među mogućim partnerima Njemačke za novi evropski sistem protivvazdušne odbrane naveo Češku, Slovačku, Poljsku i skandinavske države.

“Ako zajednički razvijemo sistem protivvazdušne odbrane u Evropi, on neće biti samo efikasniji i isplativiji, već će biti i bezbjednosni dobitak za Evropu u cjelini i izvanredan primjer jačanja evropskog stuba unutar NATO-a“, naglasio je Scholz.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA