Njemačka i Francuska protiv zabrane izdavanja viza ruskim državljanima koji žele ući u EU

- Advertisement -

Ukazale su da bi time bili pogođeni svi stanovnici Rusije, pa i oni koji i dalje održavaju veze sa Zapadom. U njemačko-francuskom dokumentu, čiji je sadržaj objavila agencija Reuters, je navedeno da razumiju zabrinutost pojedinih država EU, ali da se ne smije “potcijeniti transformativna moć doživljaja života u demokratskim sistemima, posebno za buduće generacije. Naša vizna politika to treba odražavati i omogućavati kontakte građana EU i državljana Rusije, koji nisu povezani sa ruskom vladom”.

Među državama koje su tražile onemogućavanje izdavanja viza su Estonija, Latvija, Litvanija, Finska, Danska i Poljska, a kao razlog za to su istakle rusku agresiju na Ukrajinu. Nizozemska je jučer, 30. augusta, također podržala ovaj zahtjev.

- OGLAS -

Predsjednik Ukrajine Volodomir Zelenski je pozvao Zapad na uvođenje zabrane ulaska svih ruskih državljana. Portugal smatra da sankcije trebaju biti usmjerene protiv “ruske ratne mašine”, a ne protiv građana Rusije. Takvog mišljenja su i u Španiji. Očekuje se da i Grčka zvanično kaže svoj stav po ovom pitanju.

- OGLAS -

Da bi se zabrana ulaska uvela potrebna je saglasnost svih 27 država Unije, prenosi Euronews.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA