Terapijsko jahanje postaje sve aktuelnije i prihvaćenije u svijetu. Iako možda ne izgleda teško, tokom jahanja se aktivira veliki broj mišića. Pored dobrog djelovanja na našu kondiciju i fizičko zdravlje, jahanje ima nevjerovatan učinak na našu psihu. Zato je rekreativno jahanje postalo jako popularan vid terapije.
Početak terapijskog jahanja u Bosni i Hercegovini
U Bosni i Hercegovini do prije deset godina terapijsko jahanje nije postojalo. Ali zahvaljujući dobrotvornim organizacijama iz inostranstva, mnoge vrste terapija su zaživjele na ovim prostorima. Jedna od njih je i terapijsko jahanje.
„U Bosnu i Hercegovinu sam došla 2002. godine kao dio grupe ‘Healing hands’ koja je pomagala ratnim veteranima i ljudima koji su bili pogođeni ratom. Dok sam boravila tu, postalo je očito da ljudi ovdje trebaju terapiju i to mnogo više različite terapije od one koju je organizacija ‘Healing hands’ mogla da im pruži. Također pitali su me da li ja mogu da obučim psihoterapeute raznim vrstama terapije. ‘Healing hands’ i danas radi u Sarajevu. I mi radimo paralelno sa njima, kako bismo pružili terapiju ratnim veteranima i osobama sa invaliditetom. ‘Phoenix-Aid’ sam registrirala 2003. godine kao dobrotvornu organizaciju u Ujedinjenom Kraljevstvu kako bih kroz to mogla da pružim više vrsta terapije i obučavanja toj vrsti terapije u Bosni i Hercegovini.
Dok sam radila u okviru organizacije ‘Phoenix-Aid’, srela sam jednu majku koja je zamolila da radim sa njenim sinom. Dijete je rođeno sa deformitetom nogu zbog nesretnog slučaja pri porodu i ja sam predložila da probaju terapijsko jahanje. Tada sam otkrila da takva terapija u Bosni i Hercegovini u tom trenutku nije postojala. Tako da sam osnovala prvu grupu terapijskog jahanja u Kakrinju sa Nerminom“, kazala je Sarah Greenwood.
U konjičko-rekreativnom udruženju „Planinski konj“ od 2018. godine, pored običnih posjetioca, dolaze i djeca sa posebnim potrebama. Nermina Đogić, vlasnica udruženja, te je godine ugostila predsjednicu Udruženja „Phoenix-Aid“ Sarah Greenwood i trenericu jahanja Fionu Dent koje su došle u Bosnu i Hercegovinu iz Ujedinjenog Kraljevstva. Nakon održanih treninga i edukacija, Nermina i njena kćer Emina dobile certifikate RDA (Riding for the Disabled Association Incorporating Carriage Driving). Zahvaljujući tim certifikatima, u „Planinskom konju“ svake sedmice se održava terapijsko jahanje.
„Čule smo se telefonom sa Sarom u vezi sa njenim prijedlogom da ja počnem raditi sa školom ‘Vladimir Nazor’. Ja sam pristala, jer to mi je na neki način omogućavalo opstanak kluba. I ovom prilikom željela bih da se zahvalim i njoj i Fioni što su sredstvima pomagale da se obezbijedi hrana konjima, pogotovo kad je krenula pandemija. Ne bježimo ni od drugih aktivnosti, kao što je endurans, to jest jahanje kroz prirodu. Naše udruženje je otvoreno za sve“, rekla je Nermina za „Face.ba“.
Certificirani treneri RDA
Tokom godina, Nermina je svoje znanje prenosila volonterima koje dolaze u njeno udruženje. Neki od njih su tu već godinama, neki su došli nedavno, ali tokom ovog ljeta u „Planinskom konju“ svi su prošli edukaciju za rad sa djecom sa posebnim potrebama.
Ove godine Sarah i Fiona su ponovo posjetile Bosnu i Hercegovinu i „Planinski konj“, ali ovog puta edukaciju kod izvrsnih trenerica prošli su i volonteri iz ovog udruženja. Tokom tri protekla dana, ovo udruženje su posjetila djeca iz JU Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju „Vladimir Nazor“.
„Sa djecom sa posebnim potrebama radim već osam mjeseci; dolaze nam razne škole i udruženja. Većina djece dolazi sa strahom, imamo razne stadije dijagnoza kod djece. U početku djeca nekada plaču, nekada su uznemirena. Trudimo se da dijete ostvari prvi kontakt sa konjem, da mu priđe, da ga polako pomazi, da ga vidi, pa ga tek onda stavljamo na konja. Djeca iz ovog centra su malo drugačija od onih koja su nam dolazila prije. Neki iz škole ‘Vladimir Nazor’ dolazili su i prethodne godine na terapijsko jahanje, tako da su već imali kontakt sa konjem, ali većina njih su kroz ova tri dana imali prvi susret sa konjem“, kazala je Sarah Selimović, volonterka iz Udruženja „Planinski konj“.
Nakon trodnevne edukacije, volonteri su dobili certifikate RDA koje im omogućavaju rad sa djecom sa posebnim potrebama. Kako nam je rekla Sarah, puno su se trudili i jako im je drago da su dobili certifikate koje će im otvoriti nove mogućnosti.
„Svi smo na početku bili skeptični kako ćemo, šta ćemo sa djecom, ali i mi smo se polako navikli; prošli smo kroz edukacije i upravo smo danas dobili certifikate od organizacije RDA da možemo raditi sa djecom koja nama znače puno“, rekla je Sarah.
Benefiti terapijskog jahanja
O važnosti i benefitima terapijskog jahanja razgovarali smo sa Fionom Dent, jednom od najboljih trenerica jahanja u Ujedinjenom Kraljevstvu.
„U usporedbi sa drugim terapijama, ova terapija radi na različite načine. Što se tiče fizičkog zdravlja, izgrađuje mišiće i pomaže kod balansa i kondicije. Također jako poboljšava samopouzdanje. Često pomaže i u razvoju vještina komunikacije zato što djeca komuniciraju i sa konjem i sa trenerom. Sam pokret konja je terapija sama po sebi, pogotovo kod autizma.
Moj savjet za sve: ako imate mogućnost, odite kod konja. Samo prisustvo te životinje pozitivno djeluje na našu psihu. Izdvojite malo vremena i provedite ga u prirodi sa konjima. Promjene ćete vidjeti odmah“, kazala je Fiona za „Face.ba“.
Centar „Vladimir Nazor“
Jedan od centara koji se odlučio na terapijsko jahanje je JU Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju „Vladimir Nazor“. Zahvaljujući Sarah i Fioni, kao i podršci lokalnih vlasti, uspjeli su organizirati saradnju sa Udruženjem „Planinski konj“ i dovesti djecu da se upoznaju sa konjima. Zahvaljujući ovakvim treninzima i pozitivnom rezultatu čak i nakon samog upoznavanja sa konjima, mnogi se nadaju da će terapijsko jahanje postati redovan dio nastavnog plana i programa u Sarajevu i cijeloj BiH.
„Nadam se da će terapijsko jahanje postati dio redovnog nastavnog plana i programa u našoj zemlji jer vidimo veliki napredak i pozitivne promjene kod djece koja nam dolazi. Odličan primjer kako jahanje djeluje na djecu je dječak koji dolazi kod nas već duži period. Dijete je progovorilo na konju, počelo više komunicirati sa ljudima, naučio sam da kontroliše konja…
A želim i da se zahvalim načelniku Općine Ilidža Nerminu Muzuru koji podržava ne samo centar kao što je „Vladimir Nazor“, već udruženja. Podržali su trku ove godine na Stojčevcu; podržao je i naš rad sa djecom sa poteškoćama u razvoju i druga udruženja sa kojima smo uspjeli ostvariti dogovor o saradnji. Trenutno što se tiče ‘Vladimir Nazor’, to je na Kantonu Sarajevo i, naravno, moram spomenuti našeg ministra Envera Hadžiahmetovića, njegovog pomoćnika Adnana Medića i ministra Adnana Delića koji su podržali naš i rad škole ‘Vladimir Nazor’, da bi djeca mogla posjećivati naše udruženje“, kazala je Nermina Đogić.
Jedna od vaspitačica iz Centra „Vladimir Nazor“ Maja Rosić, koja vodi predškolsku grupu, kazala je da je najvažnije pratiti rezultate i promjene kod djece, a za to su nam potrebno vrijeme i redovna terapija.
„Naša grupa djece prvi put dolazi ovdje. Svima je ovo bio prvi susret sa konjima. Obično djeca, kada je nešto prvo ili novo, imaju strah ili odbijanje, ali vremenom kada budu više izloženi tome, naprimjer kao danas jahanju konja ili maženju, hranjenju konja, onda se oni opuste. Danas smo baš imali slučaj da je jedna djevojčica odbijala; imala je strah od toga, ali je potrebno vrijeme da bi dijete prihvatilo da priđe konju, da se popne na njega i da jaše. Ostali su dobro sarađivali; u početku su i oni odbijali, ali su se tokom časa opustili i prihvatili“, kazala je Maja Rosić.
Jedna od najboljih trenerica jahanja u Ujedinjenom Kraljevstvu i predsjednica udruženja koje je puno napora uložilo u istraživanje terapijskog jahanja poslale su jednu poruku svim građanima Bosne i Hercegovine:
„Ako imate priliku, odite na jahanje. Jahanje ima toliko prednosti i donosi jako velik napredak. Jahanje je jako dobro za sve, bez obzira da li imamo neki invaliditet ili ne, zato što jako poboljšava mentalno i fizičko zdravlje. Čak i ako se osjećate depresivno, samo to što ćete prići konju pomoći će vam.“