20 C
Sarajevo
12.07.2025

Đaltur i Petrović o hakerskim napadima na medije / Safe SPACE Happy FACE 02

Internet je vremenom preuzeo primat u našim životima. On je razuđen u svakom aspektu, pa stoga nije ni čudo da je postao glavni izvor informacija. Zapravo, pored „zauzimanja“ prvog mjesta u informacijskom diskursu, internet je omogućio i uspješno poslovanje distributerima tih informacija.

Kako funkcioniraju hakerski napadi?

Međutim, šta kad jedan distributer, u ovom slučaju medij, bude naprasno podvrgnut hakerskim napadima? Postoje li načini prevencije? Kako zaštititi medijske digitalne baze? Može li se veb-portal „oboriti“ u potpunosti dok je pod utjecajem hakerskih napada?

- OGLAS -

O svemu ovome govorili su naši gosti – Amel Petrović, konsultant FACE TV, i Vahidin Đaltur, stručnjak za digitalnu sigurnost i sudski vještak za digitalnu forenziku.

Digitalna sigurnost postala je ključni faktor pri zaštiti medija. Nedavni hakerski napadi na slobodarske medije – FACE TV, „Nezavisne novine“, BN i „Buku“, pokazali su da su ova djela bila koordinirana i ciljana.

- Advertisement -

Najčešće prijetnje po medije su, kako kaže Đaltur, dvosmjerne – u zavisnosti radi li se o veb-portalu ili TV-kući.

„Glavni pravac napada što se tiče portala su DDOS napadi. Napadač vrši ‘prevenciju’ da budete dostupni javnosti. Time gubite pozitivno poslovanje. Ako ste TV-kuća – napadaču može biti bitno da uđe u bazu i pobriše sve“, kaže Đaltur, stručnjak za digitalnu sigurnost i sudski vještak za digitalnu forenziku.

Kako je pojasnio u FACE-ovom podcastu „Safe SPACE Happy FACE“, potvrda da je riječ o ciljanim napadima jeste upravo „zakupljivanje botova“.

„Zakupe određene botove, pet hiljada računara i šalju zahtjeve na određene stranice. Potom ona više ne može ‘odgovoriti’ i stranica zablokira. Ukoliko se radi o videozapisima, ubacuju malware, putem USB sticka, klika…“, kaže Đaltur.

Hakerski napadi na slobodarske medije u BiH ozbiljan problem

Onemogućavanje slobodnog rada medija čin je koji je neposredno napad na slobodu medija i slobodu informisanja, što je temelj demokratskog društva.

Konsultant FACE TV, Amel Petrović, potcrtava da su napadači na FACE vremenom postali „sofisticiraniji“ i da se sada napadi vrše perfidno, iz sjene.

„Imamo nove oblike napada na FACE. Dešava se transformacija. Ovi što napadaju sada su sofisticiraniji. Znaju da se ozbiljan prihod ostvaruje preko YouTubea i Googlea. Prošle sedmice je bio intenzivan DDOS napad na FACE. Radili smo danonoćno da to spriječimo, ali ostavili su ozbiljne posljedice po nas. Naprimjer, Google indeksiranje je sada vrlo loše – na trećoj-četvrtoj stranici. Radili su ovo planski – nije bila greška 404, nego je našim korisnicima sugerisano da su banovani od strane administratora. Time se gubi povjerenje… Kompliciran je proces da se stranica vrati na prvobitno stanje. Napadaju nas i na YouTubeu – sve je planski! Isti je princip napada i na druge medije“, kaže Petrović, konsultant FACE-a.

Kako se mediji mogu zaštititi

I Đaltur i Petrović dijele mišljenje da se napadi mogu preduprijediti, a postoje i određeni mehanizmi na koje se mediji mogu osloniti. Potrebna je posvećenost, kao i ozbiljniji pristup platformi na kojima se informacije objavljuju, smatraju.

„Napad je pedeset-osamdeset posto jeftiniji od zaštite. Može se ‘rentati’ cloud. Zaštita ima dva pravca: sigurnosna zaštita – softverska. Treba konfigurisati tu opremu, treba neko time rukovati. Da biste razvili zaštitu, morate imati neku vrstu prijetnje…“, kaže Đaltur.

„YouTube i Google imaju odličan support. Problem je na Facebooku jer dvije godine imamo restrikciju i to se odražava na sve kanale na kojim poslujemo. Poslao sam oko četrdesetak dopisa i nije mi jasna dvogodišnja restrikcija. Dobio sam neki odgovor, koji je polugenerički. Više od sedamdeset posto ulaza na druge platforme dolazi s Facebooka i definitivno treba ozbiljniji support za medije!“, kaže Petrović.

Stručnjak za digitalnu sigurnost i sudski vještak za digitalnu forenziku je zaključio da je najbolji odabir bulletproof hosting – rentanje servera i prostora; time se, kaže, backup vrši sa jednog na drugi, pa na treći… i teško je da će se uništiti jedna takva „građevina“.

Više o ovoj temi pogledajte u videu iznad.

 

 

 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA