I iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država ponovo su osudili današnju odluku Narodne skupštine RS da se u ovom entitetu izmjenama Krivičnog zakona kriminalizira kleveta.
Poručili su da se kriminalizacijom klevete ugrožava sloboda govora, mogućnost da nezavisni mediji istinito izvještavaju, demokratija i euroatlantska budućnost Bosne i Hercegovine.
Istakli su ono što su istakli i u nevladinoj organizaciji “Transparency International Bosna i Hercegovina” (TIBiH), a to je da je ovo korak ka autoritarizmu.
“Ovaj nedemokratski zakon je u svrhu konsolidacije vlasti i izbjegavanja odgovornosti te šteti interesima onih koji žive u RS-u”, dodaju iz Ambasade SAD.
Zapravo, zakon će se moći primjenjivati na sve one koji žive u i izvan Bosne i Hercegovine. Neko iz RS-a moći će krivično goniti bilo koga za koga smatra da ga kleveće, bez obzira gdje živi.