Komandant, gazija, najveći sin bosanski: Prije dvadeset osam godina poginuo je Izet Nanić

- Advertisement -

Legendarni komandant 505. viteške brigade Petog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) Izet Nanić poginuo je na današnji datum prije 28 godina.

Izet Nanić rođen je 4. oktobra 1965. godine u Nanića Dolini, općina Bužim. Završio je Vojnu akademiju, a prvi vojni angažman imao je u Kragujevcu, gdje je radio kao poručnik RV PVO sve do početka agresije na Bosnu i Hercegovinu, kada napušta JNA i dolazi kući.

- OGLAS -

Kada je počeo rat u Bosni i Hercegovini, bio je među onima koji su formirali prve jedinice. Jedan je od osnivača i prvi komandant Štaba Teritorijalne odbrane Bužim. Od 15. augusta 1992. godine postavljen je na dužnost komandanta 105., kasnije 505. bužimske viteške brigade čiji je zapovjednik bio sve do smrti.

- OGLAS -

Heroj oslobodilačkog rata i dobitnik najvišeg ratnog priznanja Zlatni ljiljan poginuo je 5. augusta 1995. godine, u operaciji “Oluja”, u širem rejonu Ćorkovače.

Hrvatska vojska pokrenula je operaciju “Oluja” s ciljem oslobađanja teritorije Republike Hrvatske. Strateški cilj svih jedinica 5. korpusa bio je spajanje sa jedinicama hrvatske vojske.

Viteška brigada razbila je neprijateljske linije na Čorkovaći i krenula prema Dvoru na Uni. Samo nekoliko sati prije konačne deblokade, iz zasjede je ubijen komandant Izet Nanić. Nanić nije doživio da kao pobjednik postroji svoje hrabre Bužimljane.

Njemu i njegovom bratu Nevzetu je kod Bužima podignut spomenik. U ovom gradu se svake godine, njemu u čast, organizuje manifestacija “Slobodarski dani viteškog Bužima”.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA