Zimbabve, Liberija, Burkina Faso, Turkmenistan, Džibuti, Namibija. Ovo je dio država koje pripadaju grupi „najjadnijih“ zemalja svijeta, prema najnovijem istraživanju koje je proveo „Biznis insajder“. Na nezahvalnoj listi našlo se i ime Bosne i Hercegovine. Sa stopom nezaposlenosti od 43,3% i stepenom inflacije tržišta od 3,8%, BiH je zauzela 17. mjesto na svijetu. Građani nisu iznenađeni.
„Mislim da to čak nije ni realno, da smo u mnogo gorem stanju, dotakli smo dno i više ne može dalje. Par porodica u BiH, nije par, njih stotine su milijarderi, ostalo je bijeda, porodice poginulih, penzioneri, invalidi, borci. Omladina bježi, neka bježi“, saglasni su građani.
I za ekonomistu Predraga Dudukovića, politički ambijent je ključni razlog stanja u kome se BiH nalazi.
„Ovdje sa aspekta politike ne vidimo nikakva poboljšanja. Uvijek su nekakve turbulencije, uvijek su nekakva pregovaranja, nemamo konkretnih rezultata i jednostavno političari treba da shvate da bez političkog ambijenta mi ne možemo biti zemlja koja će biti cijenjena i ne možemo biti zemlja u kojoj će strani investitori htjeti da ulažu“, kaže Duduković.
Duduković je mišljenja da sukobi među političarima i političkim partijama ne utiču direktno na stepen nezaposlenosti stanovništva, ali da bi poboljšanje odnosa i jačanje privrednog ambijenta uticalo na razvoj same zemlje.
„Mislim da je rezultat političkih sukoba nespremnost političara da naprave nešto bolje, jer su kreatori dešavanja u jednoj zemlji. Oni su generatori nezaposlenosti, zato što nisu stvorili povoljan politički i poslovni ambijent, kako bi nezaposlenost bila što manja“, objašnjava on.
Prema podacima kojima raspolaže američka Centralna obavještajna agencija (CIA), najjadnija zemlja na svijetu je Zimbabve, sa indeksom od 100,6 odsto. U ovoj zemlji inflacija iznosi 5,6 odsto, dok je nezaposlenost 95 odsto. Na nepopularnoj listi, između ostalih, tu su i Bjelorusija, Lesoto, Senegal, Kenija, Haiti i Svazilend.