Charles Kupchan: Napad na Kosovu nije bio spontan već organizovana akcija

- Advertisement -

Profesor Charles Kupchan, stručnjak sa Univerziteta Georgetown, detaljnije analizira napad na sjeveru Kosova i ističe da je riječ o dobro organiziranoj akciji. Po njegovom mišljenju, prisutnost naoružanih napadača u takvom broju i njihova sposobnost za koordinaciju sugeriraju da postoji više od spontanog izbijanja nasilja. To upućuje na postojanje organiziranih grupa koje su spremne na nasilje i destabilizaciju regije.

Kupchan također podsjeća na važnost uzdržanosti obje strane u ovakvim situacijama. Iako je odgovornost za tenzije na Kosovu podijeljena između Srbije i Kosova, ovaj incident trebao bi služiti kao upozorenje za obadvije strane. Uzimajući u obzir ozbiljnost situacije, diplomatski napori trebali bi biti pojačani kako bi se spriječilo daljnje nasilje i potaknulo rješavanje problema putem mirnih pregovora.

- OGLAS -

Kupchan napominje da je oružje danas relativno lako dostupno na crnom tržištu, pa se ne može isključiti da je došlo iz različitih izvora. Međutim, naglašava da su izbijanja nasilja i konflikata u ovom dijelu svijeta posebno opasna zbog njihovog potencijala da se prošire, stoga je iznimno važno raditi na smirivanju tenzija i pronalaženju diplomatskih rješenja.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA