Godišnji izvještaj Kongresa SAD-a pokazuje značajan pad ubijenih civila u odnosu na 2017. godinu kada ih je ubijeno gotovo 800, djelimično zbog toga što su se usporile operacije protiv pripadnika oružane grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL, ISIS) u Iraku i Siriji.
U prekomorskim vojnim operacijama je prošle godine u Afganistanu ubijeno 76 civila, 42 su ubijena u Iraku i Siriji, a dva su ubijena tokom napada u Somaliji, navodi se u nedavnom izvještaju koji prati zračne i kopnene vojne operacije američke vojske.
Pentagon procjenjuje kako u Libiji i Jemenu nije ubijen nijedan civil, navodi se u izvještaju.
Broj civilnih žrtava je u izvještaju puno niži od onoga koji su objavile posmatračke grupe.
Amnesty International i posmatračka grupa Airwars su u izvještaju krajem aprila objavile kako je za vrijeme američkog napada 2017. godine, kojim se nastojalo protjerati pripadnike ISIL-a iz sirijske Raqqe, ubijeno više od 1.600 civila.
U februaru je misija UN-a za pomoć Afganistanu (UNAMA) navela kako je 1.185 civila ubijeno tokom operacija provladinih snaga u 2018. godini.
“Brojke Pentagona jednostavno nisu vjerodostojne”, izjavila je Hina Shamsi, direktorica projekta za nacionalnu sigurnost američke Unije za građanske slobode, dodajući da se radi o jasnom nastojanju da se od američke javnosti prikrije pravi danak američkih smrtonosnih udara u inozemstvu.
“Procjene međunarodnih nevladinih organizacija o civilnim žrtvama su deset puta veće od podataka američkog Ministarstva odbrane”, rekao je Chris Woods, osnivač Airwarsa, neprofitne organizacije u Londonu koja prati civilne žrtve širom svijeta.
Prema Airwarsovima navodima, u američkim napadima u Iraku i Siriji ubijeno je prošle godine između 800 i 1.700 civila, prenosi Xinhua.
Ministarstvo odbrane SAD-a priznalo je u svom izvještaju da je koristilo “različitu metodologiju” u odnosu na nevladine organizacije u izračunavanju broja žrtava.