Novo istraživanje pokazuje da pjesme koje roditelji pjevaju bebama i kako bebe reaguju na različite ritmove imaju uticaj na njihov jezički razvoj.
Muzika od najranije dobi igra važnu ulogu u svakodnevnom životu ljudi. Istraživači sa Univerziteta u Beču sada su se zapitali kako novorođenčad reaguju na različite ritmove pjesmica koje im roditelji pjevaju i kakve posljedice percepcija i obrada tih ritmova ima na jezički razvoj.
Tokom istraživana majke su pjevale svojim sedmomjesečnim bebama dvije poznate dječje pjesme: jednu uspavanku i jednu veselu pjesmu. Aktivnost mozga novorođenčadi mjerena je elektroencefalografijom (EEG). Također su promatrani ritmički pokreti beba (npr. ljuljanje).
Kada su ova djeca napunila 20 mjeseci, roditelji su putem upitnika ispitani o vokabularu svoje djece. Rezultati su pokazali da je bebama bilo lakše pratiti uspavanku, međutim, više ritmičkih pokreta pokazale su tokom slušanja vesele pjesme. Zanimljivo je da se samo vesele pjesmice u kombinaciji s ritmičkim pokretima pozitivno odražavaju na rječnik djece u dobi od 20 mjeseci.
Daljnja istraživanja biće usmjerena na razvoj više programa intervencije koji ciljaju na unapređenje muzičke interakcije između roditelja i beba, te njihov kognitivni i jezički razvoj, saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.