-4.1 C
Sarajevo
20.01.2025

Šlaković za FACE: Karcinom grlića materice odnosi živote, a redovni pregledi ga mogu iskorjeniti

Istraživanja pokazuju da se čak 50 do 80% blagih poremećaja u PAPA testu uz pozitivan nalaz visokorizičnog HPV vraća na normalu bez liječenja. Ponekada se, međutim, promjene brzo pogoršavaju. Iz istog razloga, kod nalaza HPV infekcije vrata maternice najvažniji savjet je redovna PAPA kontrola.

RAZGOVARALA: AZRA MUSTEDANAGIĆ LIČINA

Šta je to zapravo HPV, šta on čini našem tijelu, koliko je opasan, kao i pitanje o tačnom značenju „Papa-testa“ u otkrivanju HPV infekcije, samo su neka od pitanja koje si postavljaju mnoge žene, a u razgovoru za Face.ba odgovore na ova pitanja otkrila nam je doktorica Maja Šlaković, specijalistica ginekologije.

HPV virus (humani papiloma virus) vodeći je uzročnik raka grlića materice, ovaj virus može izazvati i karcinome vagine, vulve, penisa, anusa, grla, usne duplje. Smatra se da svaka treća ili četvrta osoba ima HPV infekciju, koja može biti asimptomatska ili se manifestovati promjenama na genitalijama.

- OGLAS -

Rak grlića maternice i rak prostate su ozbiljni zdravstveni problem muškaraca i žena širom svijeta. Savremenim laboratorijskim metodama ovi zloćudni tumori se mogu otkriti još u samom začetku, u vrijeme kada ne pričinjavaju nikakve tegobe bolesniku i prije nego što se mogu vidjeti kliničkim ili nekim drugim pregledom.

 

- Advertisement -

Mnoga maligna oboljenja, kao što je i karcinom grlića materice, danas su neka vrsta epidemije. Zašto se to dešava?

Svugdje u svijetu je prisutan porast oboljenja uzrokovanih malignim bolestima, i to se ne odnosi samo na stariju populaciju, već, sve česće obuhvata i mlađe generacije. U prvom redu tome doprinosi sve veća starosna dob društva, a tada je slabiji imunološki odgovor u eliminaciji novonastalih malignih stanica. Kod mladjih ljudi veliku ulogu ima životni stil, svakodnevna izloženost stresu, nikotinu, alkoholu, neadekvatna prehrana itd.  Važno je  napomenuti  i da se sada suočavamo  sa posljedicama preopterećenosti zdravstvenpg sistema u toku pandemije kada su mnogi preventivni pregledi bili zapostavljeni.

HPV virusa ima više stotina, a konačna faza infekcije je kancer. Koje vrste ovog virusa zapravo dovode do maligniteta i koje su najopasnije?

Danas znamo da postoji preko 200 različitih tipova HPV-a koji se dijele u tri podgrupe: niskog malignog potencijala, umjerenog i visokog. Najopasniji, tačnije, tipovi najvećeg onkogenog potencijala su tipovi 16 i 18, koji su nađeni u preko 70% karcinoma grlica materice.

Šta su najčešće zablude u vezi sa uzrocima pojave kondiloma?

Najčešća zabluda je način prenosa kondiloma. Kondilomi su rezultat infekcije humanim papiloma virusa, a infekcija se prenosi seksualnim putem. Dakle, HPV infekcija je spolno prenosiva infekcija. Dovoljan je samo jedan nezaštićen odnos sa partnerom koji je HPV pozitivan , a koji ne mora imati nikakve simptome bolesti.

Prema statistici SZO to je u svijetu drugi tumor po učestalosti, a po smrtnosti peti. U prosjeku se dijagnostikuje kod 16 od 100 000 žena godišnje, a umre 9 od 100 000 žena na godinu dana.

Da li bakterijske i gljivične infekcije ubrzavaju razvoj kancerogenih promjena na grliću materice?

Da, tako je. Ostale bakterijske, gljivične, parazitarne infekcije udružene  sa infekcijom HPV-om mogu ubrzati progresiju HPV infekcije.

Da li se u slučaju pojave kondiloma oni hitno moraju ukloniti?

Kondilome je potrebno ukloniti radi rizika od progresije infekcije, a oni se i smatraju rezervoarom velikog broja kopija virusa. Ovo se osobito odnosi na imunokompromitirane pacijentice.

Šta u slučaju otkrivanja kondiloma u trudnoći?

Obzirom da je trudnoća stanje u kojem je slabiji imuni odgovor, kondilome je potrebno ukloniti i tokom same trudnoće, tačnije prije poroda kako beba ne bi aspirirala virus u toku prolaska kroz porođajni kanal i samim tim putem otvorila put infekciji.

Da li HPV infekcija brže napreduje kod mladih ili kod starijih žena? Ima li razlike?

Najčešće incidence HPV infekcije je kod spolno aktivnih žena malđih od 25 godina starosti.

  

Koliko vremena je potrebno da se razvije malignitet na grliću materice?

Trenutak infekcije HPV-om je osnovni događaj u nastanku malignog procesa. Razvoj bolesti uglavnom traje više godina, mada su opisani slučajevi kada se to desi puno brže , čak i za samo 6 mjeseci.

Kako možemo spriječiti nastajanje prekanceroze? Da li je dovoljno da se samo uradi PAP-a test?

PAP test je screening test koji na žalost nekada može biti i lažno pozitivan i lažno negativan. Dodatni test koji je vrlo bitan je test HPV genotipizacije pomoću kojeg otkrivamo one pacijentice koje su HPV pozitivne i koje imaju veći rizik od razvoja maligne bolesti. Kolposkopija je zlatni standard u otkrivanju početnih lezija na grlicu.

I muškarci i žene mogu biti asimptomatski prenosioci HPV infekcije kako muškarci mogu otkriti prisustvo virusa?

Muškarci rade bris ureter na prisustvo HPV-a. Također, liječenje lezija uzrokovanih HPV-om kod muškarca se izvodi vaporizacijom, excizijom i drugim kirurškim metodama zavisno od stupnja lezije. I posebno ne zaboravite, muškarci također mogu oboliti od carcinoma penia koji se najčešće javlja od 50. do 70. godina starosti.

Postoji li stoprocentna zaštita od HPV infekcije?

Stoprocentna zaštita ne postoji, ali HPV vakcinacija koja se sve intenzivnije sprovodi u zemljama zapada značano smanjuje mogućnost razvoja cervikalnog karcinoma. Upotreba kondoma uvelike spriječava prenos svih spolno prenosivih bolesti, pa tako i onih uzrokovanih HPV-om.

  

Šta ukoliko ne otkijemo na „vrijeme“ kako prepoznati da imamo rak? Postoje li određeni smptomi kako kod žena tako i kod mušaraca?

Na žalost rak grlića materice najčešće ne daje nikakve simptome sve  dok se ne razvije uznapredovala faza. Tada se uglavnom javlja nepravilno krvarenje i mimo ciklusa, iscjedak boje hrđe neugodnog mirisa, krvarenje nakon spolnog odnosa. Ginekološki pregled je potrebno napraviti barem jednom godišnje kod spolno aktivnih žena. One pacijentice kojima je dijagnosticirano prisustvo HPV-a ginekološki pregled, PAP test i kolposkopiju trebaju raditi i češće.

Rak grlića materice drugi je najsmrtonosniji karcinom koji pogađa žene, u svijetu svake dvije minute odnese jedan život, a u BiH, prema nekim istraživanjima, godišnje od ovog preventabilnog oblika karcinoma umre oko 150 žena.

Poruka za sve žene:

“Mladim damama bih svakako preporučila cijepljenje protiv HPV-a prije stupanja u spolne odnose. Na taj način se smanjuje mogućnost zaraze onim tipovima HPV-a koje odredjeno cjepivo pokriva. Važno je napomenuti da cijepljenje ne isključuje odgovorno spolno ponašanje, upotrebu kondoma, redovite ginekološke preglede sa PAP testom itd, a sve u cilju sto ranijeg otkrivanja promjene na grliću, koja je gotovo 100% izječiva ako se otkrije u ranoj fazi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA