Na pitanje novinara da li Ministarstvo odbrane BiH može da podnese Godišnji nacionalni program, ministrica odbrane Marina Pendeš ističe da je to moguće uraditi na bazi zaključaka ili odluka koje se donose ili u Predsjedništvu BiH ili u Vijeću ministara BiH.
“Još uvijek ne postoji takva jedna odluka”, rekla je Pendeš.
– Kao ministrica odbrane, zajedno s ljudima i u Ministarstvu i u Oružanim snagama, želim kazati da nam je interes implementacija Pregleda odbrane koje je Predsjedništvo BiH usvojilo 2016. godine, a samim tim i usvajanje prvog Godišnjeg nacionalnog programa koji automatski pomaže da se aktivira MAP, odnosno da on iz pasivne pređe u aktivnu fazu, što podrazumijeva i implementaciju daljnjih zakonskih rješenja prepoznatih u određenim odlukama koje je već donijelo Predsjedništvo – rekla je Pendeš.
Ističe kako je prvenstveno potrebno poboljšati status pripadnika OSBiH, izdvojiti značajna finansijska sredstva za modernizaciju i opremanje, kako bi OSBiH u potpunosti implementirale svoje zakonske obaveze – odbrana zemlje, učešće u mirovnim misijama, odgovor na prirodne katastrofe i nesreće i deminiranje.
– Jedna od zadaća i zakonska obaveza MOBiH i OSBiH, zajedno sa ostalim institucijama, je utemeljenje i rezervnog sastava OSBiH. Naravno da zbog finansijskih nedostataka to nismo u mogućnosti implementirati – rekla je Pendeš.