Forum za etiku i usklađenost u Bosni i Hercegovini i Centar za razvoj medija i analize održali su danas u Sarajevu press konferenciju na kojoj su upozorili da je došlo do kršenja Zakona i Poslovnika o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) u slučaju afere „Potkivanje”.
„Analizom Zakona o VSTV-u i Poslovnika VSTV-a, Forum za etiku i usklađenost i CRMA su utvrdili da su odluke VSTV-a, koje su uslijedile nakon što je Žurnal objelodanio aferu ‘Potkivanje’, bile u suprotnosti sa Zakonom, a sam predsjednik VSTV-a je propustio da preduzme radnje propisane Zakonom i Poslovnikom“, poručili su iz ovih nevladinih organizacija.
Na press konferenciji u Sarajevu novinarima su se obratiti Eldin Karić, izvršni direktor Centra za razvoj medija i analize i Bojan Bajić, predsjednik Foruma za etiku i usklađenost u BiH.
Karić je rekao da je posrijedi pokušaj da se sačuvaju ljudi koji su učestvovali u aferi „Potkivanje“, iako su oni kompromitirali pravosudni sistem BiH u cijelosti.
Bajić je upozorio da je Tegeltija, kao predsjednik Vijeća, napravio niz proceduralnih grešaka, „a sve sa željom da izbjegne njegovu odgovornost u aferi ‘Potkivanje'”.
„Disciplinski tužilac je nakon afere podigao tužbu protiv Milana Tegeltije kao sudije, Disciplinska komisija je tu tužbu odbila tvrdeći da Tegeltija nije sudija… Takva odluka Komisije je suprotna Zakonu i Poslovniku VSTV-a, jer da Milan Tegeltija nije sudija on ne bi mogao biti ni član VSTV-a, pa ni predsjednik Vijeća“, rekao je Bajić, javlja Novinska agencija Patria.
Bajić misli da je napravljena manipulacija i unutar samog VSTV-a na sjednici 23. maja, dan nakon što je afera dospjela u medije. On je rekao da je Tegeltija zakazao vanrednu sjednicu Vijeća na kojoj je dobio podršku, iako je, ocjenjuje Bajić, Tegeltija trebao poduzeti posve druge korake.
Poslovnik o radu Vijeća, rekao je Bajić, nalaže da u situacijama kakve je afera „Potkivanje“ predsjednik Vijeća formira ad hoc disciplinsku komisiju sastavljena od jednog sudije, jednog tužioca i jednog člana koji nije nosilac pravosudne funkcije, te da ta ad hoc komisija ima obavezu istražiti činjenice u vezi afere, koje nakon toga prezentira Vijeću.
„Tegeltija nije postupio po Zakonu i Poslovniku, dakle, nije formirao ad hoc komisiju koja bi utvrđivala njegovu odgovornost“, rekao je Bajić. Vjeruje kako je Tegeltija tako postupio s ciljem da izbjegne mogućnost otvaranja postupka protiv njega, tokom kojeg bi se utvrđivala njegova odgovornost u aferu „Potkivanje.“
„Uputili smo prigovor Vijeću, zatražili smo dvije stvari: da Vijeće formira tu disciplinsku komisiju od tri člana i da joj naredi da provede postupak ispitivanja činjenica u aferi ‘Potkivanje’, dok smo kao drugu stvar zatražili da Vijeće donese odluku o udaljavanju Tegeltije sa čela VSTV-a do okončanja postupka te privremene disciplinske komisije“, rekao je Bajić, dodajući da je Vijeće dužno da reaguje na njihov prigovor.
Bajić je rekao i to da predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija ne može učestvovati u raspravi na sjednici Vijeća zakazanoj za narednu srijedu, te da prema tome dnevni red najavljene sjednice VSTV-a nije validan, ukoliko Tegletija ne bude odstranjen sa te sjednice.
„Nadam se da članovi Vijeća neće odlučiti da idu u propast zajedno sa osobom koja na jedan najbezobzirniji način manipuliše Vijećem“, rekao je Bajić.
Bajić je rekao da ne traži da Vijeće suspendira Tegeltiju, već samo da se sprovede utvrđivanje njegove odgovornost u aferi „Potkivanje“, nakon čega bi Vijeće tek tada moglo donijeti ispravnu odluku o njegovoj odgovornosti, ali, dodao je Bajić, Tegeltija ne dozvoljava da se uopće raspravlja o njegovom slučaju.
Predsjednik VSTV-a, krovne pravosudne institucije u BiH Milan Tegeltija našao se u centru pravosudnog skandala, nakon što je privrednik iz Velike Kladuše objavio snimak kako inspektoru Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) Marku Pandži daje novac, dok mu Pandža na snimku govori da će tim novcem „potkovati“ predsjednika VSTV-a Tegeltiju, kako bi on utjecao da Tužilaštvo Kantona Sarajevo što prije uzme u rad krivičnu prijavu koju je Alešević podnio protiv više lica, računajući i visokorangirane političare iz Bosne i Hercegovine. Na snimku se vidi kako Alešević razgovora sa Tegeltijom u jednom ugostiteljskom objektu, a nakon toga i sa Pandžom.
Premda je snimak izazvao proteste građana kao i reakciju međunarodne zajednice, Tegeltija je odbio dati ostavku, dok je disciplinska komisija VSTV-a odbila provesti njegovu suspenziju.