Nije trenutak za osnivanje novih policijskih jedinica, kazao je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko (Inzko) nakon dvodnevnog zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC).
– Ako Republika Srpska uvede hiljadu policajaca u rezervni sastav i FBiH uradi isto, ovdje bi bilo nekoliko hiljada rezervnih policajaca, zna se da Slovenija ima samo 200 takvih ljudi. Mi mislimo da nema razloga da se osnuje bilo gdje rezervni sastav. Mislimo da je bolje da ima manje naoružanih ljudi u BiH – kazao je Incko.
On je naveo i da se rješenje za probleme, koji se navode kao razlozi za osnivanje rezervnog sastava, mogu naći u saradnji. U kontekstu povećanog broja migranata, kako je kazao, postoji potreba za boljim upravljanjem granica i “politički lideri trebaju postići dogovor uz puno poštivanje pravnog okvira”.
– To je jedan ekonomski problem, ali ja bih to gledao kao na ljudsku tragediju. Vi u BiH znate kako je biti izbjeglica. USK je ostavljen sam, općina Bihać mora sama rješavati problem, to je tužno kad znamo koliko ima praznih prostorija i državnih zgrada gdje bi se mogli smjestiti migranti. USK nosi sam teret, ne vidim solidarnost s gradonačelnikom Bihaća – kazao je Incko.
On je u šaljivom tonu kazao i kako danas nije “izrazio zabrinutost”, jer zna šta građani o tome misle. BiH je dobila mišljenje Evropske komisije, njeni građani žele u Evropsku uniju, političari možda malo manje žele biti dio EU.
– Ako imaš neki stepen zrelosti i želju da budeš tamo, moraš dati svoj doprinos i to očekujemo od lidera. Njih šest, članovi Zajedničkog kolegija Parlamenta BiH, danas su se zaklinjali u EU i evropsku budućnost. Znam da su građani nezadovoljni, ali to se ne vidi nigdje – kazao je Incko, navodeći da se u drugim zemljama održavaju protesti.
Jedini protest građana u BiH, kako je kazao, jeste odlazak.
– Mi smo konstatirali da se Bugarska najbrže smanjuje, a BiH najbrže stari, to je jedini protest koji vidim, drugog nema. Bio je protest ispred VSTV-a, izgleda da je prekipjelo nekim građanima. Nadam se da će sljedećih mjeseci doći do revizije Zakona o VSTV-u i da će se povratiti građane u pravosuđe. Država koja nije pravna, nije ni država – naglasio je Incko.
On je naveo i da Zakon o VSTV-u ne predviđa nekažnjivost te da pozicija predsjednika zahtijeva pridržavanje moralnih principa, prenosi Avaz.
– Što se tiče gospodina Milana Tegeltije, disciplinski postupci su završeni, međutim, krivični postupak je u toku i u njega se neću miješati. Međunarodna zajednica je radila na tome da se poboljša sistem VSTV-a. Postoje neki prijedlozi kako bi se rad poboljšao i krajnji cilj mora biti vraćanje povjerenja u cijeli sudski sistem – kazao je Incko.