-1.1 C
Sarajevo
15.01.2025

Procurili tajni dokumenti! Ovo je Putinov plan za nuklearni napad, evo koje evropske zemlje cilja

Iako su dokumenti iz razdoblja prije invazije na Ukrajinu, više od dvije godine rata u toj zemlji ponovo je pokrenulo rasprave o nuklearnom oružju.

Prema novoobjavljenim tajnim dokumentima, Ruska mornarica uvježbana je za napade na mete u Evropi.

Rusija je obučila svoju mornaricu za napade na ciljeve NATO-a u Evropi, uključujući korištenje projektila sposobnih za nuklearne napade, stoji u novom izvještaju koje je objavio Financial Times.

Dokumenti iz razdoblja između 2008. i 2014. godine pokazuju popis NATO-ovih ciljeva širom kontinenta za potencijalne ruske raketne napade konvencionalnim projektilima ili taktičkim nuklearnim oružjem.

- OGLAS -

Baltička flota Rusije ciljala bi uglavnom na lokacije u Norveškoj i Njemačkoj, uključujući veliku pomorsku bazu u Bergenu, blizu Osla. Navodno se među ruskim ciljevima nalazi i brodogradilište za podmornice na sjeverozapadu Engleske. Dokumente su FT-u pokazali zapadni izvori, dodajući da su karte ciljeva bile “za prezentacijske svrhe, a ne za operativnu upotrebu”.

Nuklearno oružje

- Advertisement -

Prezentacija također ukazuje da Rusija ima sposobnost ispaljivanja nuklearnog oružja s brodova, što – prema tvrdnjama stručnjaka – povećava rizik eskalacije ili nesreća.

U dokumentu se navodi da mornarička “visoka sposobnost manevriranja” omogućuje izvođenje “iznenadnih i preventivnih udara” i “masovnih raketnih napada iz raznih smjerova”. Nuklearno oružje bi se trebalo koristiti u kombinaciji s drugim sredstvima uništenja, prenosi Dnevnik.hr.

Analitičari koji su pregledali dokumente smatraju su da su u skladu s NATO-ovom procjenom prijetnje od dalekometnih raketnih udara Ruske mornarice, ali i brzine kojom bi se Rusija odlučila za nuklearnu opciju.

“Njihov koncept rata je totalni rat. Oni na te taktičke nuklearne bojeve glave gledaju kao na potencijalno ratno oružje. Htjet će ih upotrijebiti i to vrlo brzo”, rekao je Jeffrey Lewis, profesor na Institutu za međunarodne studije Middlebury u Montereyju.

Iako su dokumenti iz razdoblja prije invazije na Ukrajinu, više od dvije godine rata u toj zemlji ponovo je pokrenulo rasprave o nuklearnom oružju.

Nuklearni sukob

“Nuklearni sukob, nekoć nezamisliv, postao je tema rasprave”, rekao je glavni sekretar Ujedinjenih naroda António Guterres nekoliko mjeseci nakon što su ruske trupe preplavile dijelove Ukrajine.

Istaknuti ruski dužnosnici, poput bivšeg predsjednika Dmitrija Medvedeva, i komentatori na ruskoj državnoj televiziji često su aludirali ili direktno spominjali mogućnost nuklearnog rata. Neki voditelji i gosti državnih medija sugerirali su da Moskva pokrene nuklearne napade na zemlje poput SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, koje podržavaju ratne napore Kijeva.

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je ranije ove godine da ne isključuje mogućnost izmjene ruske nuklearne doktrine na temelju koje se određuju okolnosti u kojima bi Moskva koristila nuklearno oružje.

Ruski vođa opisao je evropske zemlje koje podržavaju Ukrajinu kao “više-manje bespomoćne”. Nekoliko dana ranije, Putin je rekao da bi manje, gusto naseljene evropske NATO-ove zemlje koje pružaju podršku Kijevu “trebale biti svjesne s čime se igraju”.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA