Berlinski proces je diplomatska inicijativa njemačke kancelarke Angele Merkel, pokrenuta 2014. godine s ciljem da se podrži mirna, stabilna i demokratska budućnost zemalja zapadnog Balkana te da se unaprijede regionalna saradnja i evropske integracije regije.
Uime Bosne i Hercegovine na sastanku će biti predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak.
Zvizdić je ove sedmice kazao da će upravo teme tog skupa biti ekonomija, povezivanje, civilno društvo, izgradnja infrastrukture i sigurnost.
Mišljenja je da će osnovna poruka ostati da zemlje zapadnog Balkana imaju evropsku perspektivu, a kada je u pitanju kandidiranje projekata posebno u oblasti infrastrukture BiH se, kaže, dobro pripremila.
– Sasvim sigurno najbolje među zemljama zapadnog Balkana i očekujem dobre i pozitivne vijesti sa ovog samita kada govorimo o finansiranju infrastrukturnih projekata u BiH – dodao je Zvizdić.
Među temama samita bit će i regionalna saradnja, ali i bilateralni odnosi, te teme koje se tiču granica, kao i daljnjeg unapređenja jedinstvenog ekonomskog prostora.
S tim u vezi, najavio je Zvizdić, bit će istaknuta zabrinjavajuća činjenica da su u prošloj godini na graničnim prijelazima na zapadnom Balkanu bh. privrednici i trgovci izgubili 26 miliona sati u čekanju.
– To treba da zabrine cijeli region i o tome ćemo razgovarati na predstojećem samitu, ali i na svim narednim samitima i sastancima na kojima se razgovara o kreiranju jedinstvenog ekonomskog prostora na području zapadnog Balkana – istaknuo je predsjedavajući Vijeća ministara.
U okviru samita biće organizirani i prateći događaji poput Poslovnog foruma EU-zapadni Balkan i Foruma građanskog društva.
Uz predstavnike šest zemalja zapadnog Balkana (Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Kosovo i Albanija), na samitu će učestvovati i partneri iz Evropske unije – Njemačka, Francuska, Italija, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Grčka, Bugarska, Velika Britanija i domaćin Poljska.
Među učesnicima će, između ostalih, biti komesar za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn, generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) Majlinda Bregu i generalni sekretar Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) Jose Angel Gurria.
Samit se održava u Poznanju pošto Berlinskim procesom trenutno predsjedava Poljska, koja je kao prioritete predsjedavanja izdvojila privrednu, kulturnu i sigurnosnu saradnju, saradnju civilnog društva i mladih, razvijanje energetske i transportne infrastrukture.
U izjavi uoči Samita u Poznanju, kancelarka Njemačke Angela Merkel je kazala da države zapadnog Balkana imaju evropsku perspektivu ako ispune sve uvjete za članstvo u EU, dodajući da u ovoj regiji postoji još mnogo tenzija koje trebaju biti prevaziđene.
Merkel je ocijenila kako je rješenje dugogodišnjeg spora Atine i Skoplja pozitivan primjer nakon što su postigli sporazum u vezi s imenom Sjeverna Makedonija, koji treba “potaći rješavanje problema u Bosni i Hercegovini i između Srbije i Kosova”.
U okviru Berlinskog procesa do sada je održano pet samita: u Berlinu (2014.), Beču (2015.), Parizu (2016.), Trstu (2017.) i Londonu (2018.).