Izrael je najavio da, u roku od godinu dana, planira staviti u pogon odbrambeni laserski sistem “Iron Beam”, predstavljajući ga kao prekretnicu koja označava “novu eru ratovanja.” Ovaj napredni odbrambeni sistem razvijen je u saradnji s izraelskim kompanijama Rafael Advanced Defense Systems, tvorcem poznatog sistema “Iron Dome,” i Elbit Systems, s ciljem da proširi obrambene sposobnosti Izraela. Iron Beam koristi visokoenergetski laser koji je sposoban neutralisati niz različitih pretnji, uključujući rakete, dronove, minobacačke granate i balističke projektile.
“Ovaj sistem označava početak nove ere u ratovanju,” rekao je generalni direktor Ministarstva odbrane Izraela, Eyal Zamir, u saopćenju. “Prva operativna sposobnost zemaljskog laserskog sistema očekuje se u roku od godinu dana.” On je dodao da je tokom nedavne eskalacije sukoba s grupom Hamas u Gazi, kao i u susednim područjima, Iron Beam prepoznat kao ključan za buduću zaštitu izraelskih građana.
Razvoj Iron Beama dio je izraelske strategije odgovor na rastuće prijetnje iz Irana i od njihovih regionalnih saveznika. Iran, zajedno sa svojim savezničkim snagama kao što su Hezbollah u Libanu i Huti u Jemenu, koristi raznovrsne projektile i bespilotne letelice kako bi napao ciljeve u Izraelu. Ove prijetnje su stvorile pritisak na izraelsku odbranu i kapacitet Iron Domea, a Iron Beam bi mogao predstavljati novu fazu u zaštiti izraelske teritorije.
Prednosti i ograničenja laserskog sistema Iron Beam
Iron Beam obećava dodatnu sigurnost izraelskoj odbrani zbog svoje brzine reakcije, ekonomičnosti i specifične efikasnosti u presretanju manjih i bržih ciljeva, poput dronova. Ključna prednost ovog sistema je njegova ekonomska efikasnost u odnosu na tradicionalne, Iron Dome, sisteme koji se oslanja na presretačke rakete, ima relativno visoku cijenu po presretanju – procenjuje se da je cijena jedne presretačke rakete između 50.000 i 100.000 dolara, a za svaku prijetnju ispaljuju se dve rakete radi veće sigurnosti.
S druge strane, Iron Beam koristi laser za uništavanje projektila, što je značajno jeftinije i efikasnije, naročito u suzbijanju velikog broja manjih ciljeva, kao što su dronovi, koje je tradicionalni Iron Dome imao problema da presretne zbog njihovog malog radarskog profila. Dronovi su često mali, lagani i mogu naglo promeniti pravac, što dodatno otežava njihovu detekciju i presretanje. Novi sistem laserskog tipa može ciljati ranjive tačke na dronovima, uključujući motore ili bojeve glave, i tako obezbediti efikasniju i bržu eliminaciju pretnji.
Međutim, Iron Beam ima svoja ograničenja. Laserski sistemi nisu efikasni u lošim vremenskim uslovima, kao što su magla, oblaci ili kiša, jer ovi faktori mogu smanjiti sposobnost lasera da prođe kroz atmosferu i dostigne metu. Takođe, sistem zahtijeva veliku količinu električne energije za kontinuirani rad, što može biti izazov u slučaju dugotrajnih sukoba.
Dodatna slojevitost u izraelskoj odbrambenoj strategiji
Uprkos svim ograničenjima, stručnjaci ističu da Iron Beam može poslužiti kao dodatni sloj u izraelskom odbrambenom štitu, posebno u slučaju napada dronovima i kratkometnim projektilima. Kalisky, istraživač Instituta za nacionalne sigurnosne studije u Tel Avivu, istakao je da će ovaj novi sistem verovatno biti najefikasniji protiv dronova i raketa kratkog dometa, ali možda neće biti podjednako efikasan protiv balističkih projektila dugog dometa, gde su izraelski sistemi Arrow 2 i Arrow 3 ključni u odbrani.
Stručnjaci navode da bi prisustvo Iron Beama moglo djelovati i kao faktor odvraćanja, smanjujući verovatnoću budućih napada Irana ili njegovih saveznika. Prema izveštaju The New York Timesa, Hamas je požurivao s napadom 7. oktobra iz straha da će Izrael do kraja 2023. početi sa postavljanjem ovog laserskog sistema, što bi značajno umanjilo efikasnost Hamasa.
Razvoj Iron Beama predstavlja još jedan korak naprijed u naporima Izraela da pojača svoju obrambenu sposobnost, posebno u svjetlu rastućih regionalnih napetosti i sve složenijih sigurnosnih izazova, prenosi CNN.