Iran je najavio aktivaciju “novih i naprednih” centrifuga kao odgovor na rezoluciju koju je usvojio Upravni odbor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), kojom se kritikuje nedostatak saradnje Teherana s ovom agencijom.
Rezoluciju su predložile Francuska, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države na sastanku 35 članica upravnog odbora IAEA-e, a slijedi sličnu rezoluciju usvojenu u junu, koju je Iran tada nazvao “prenagljenom i nepromišljenom”.
Organizacija za atomsku energiju Irana i državno ministarstvo vanjskih poslova osudili su usvajanje rezolucije. U zajedničkom saopćenju objavljenom u petak, navedeno je da je iranski nuklearni zvaničnik Mohammad Eslami izdao nalog za pokretanje novih centrifuga, koje imaju sposobnost ubrzanog obogaćivanja uranijuma.
Dodali su da će “tehnička i sigurnosna saradnja s IAEA-om biti nastavljena, kao i do sada”, ali u okviru sporazuma koje je Iran prethodno dogovorio.
Ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araghchi ove sedmice osudio je napore europskih zemalja da proguraju četvrtu rezoluciju od 2020, rekavši da će to dodatno “zakomplikovati” nuklearne pregovore.
Rezolucija je naglasila “duboku zabrinutost” direktora IAEA-e Rafaela Grossija zbog prisustva “nedeklarisanog nuklearnog materijala” na nekoliko lokacija u Iranu. Također je ukazano na Grossijeve nalaze da Iran nije deklarisao upotrebu nuklearnog materijala, što je kršenje sporazuma o zaštitnim mjerama prema Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja (NPT).
Unatoč rezoluciji, Grossi je tokom nedavne posjete Teheranu naveo da ostvaruje određeni napredak u inspekcijama. Iran je pristao na zahtjev IAEA-e da ograniči svoj visokorazrijeđeni uranijum na maksimalno 60 posto čistoće, što je ispod nivoa od 90 posto potrebnog za proizvodnju oružja.
Za rezoluciju je glasalo 19 članica odbora IAEA-e, dok su Rusija, Kina i Burkina Faso bile protiv, 12 zemalja se uzdržalo, a jedna nije glasala.
Inspekcija dolazi u trenutku priprema za povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću, što bi moglo dodatno zaoštriti odnose između SAD-a i Irana. Tokom Trumpovog prvog mandata, SAD su povukle svoju podršku iz nuklearnog sporazuma iz 2015., što je potaknulo Iran da intenzivira obogaćivanje uranijuma.
IAEA je ranije identificirala dvije lokacije u blizini Teherana – Varamin i Turquzabad – gdje su inspektori otkrili tragove procesuiranog uranijuma. U rezoluciji se poziva Iran da pruži “tehnički vjerodostojna objašnjenja” za prisustvo čestica uranijuma na tim lokacijama.
IAEA je najavila nastavak razgovora o iranskom nuklearnom programu u petak, prenosi Al Jazeera.