10 C
Sarajevo
28.11.2024

U prepunoj sali Vijećnice Grada Sarajevo promoviran XI tom višetomnog Rječnika bosanskog jezika

U okviru obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine u svečanom salonu Vijećnice Grada Sarajevo održana je promocija XI toma višetomnog Rječnika bosanskog jezika, autora rahmetli profesora Dževada Jahića. Organizator promocije i izdavač XI toma je Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca u čije ime se obratila predsjednica Upravnog odbora profesorica Hasnija Muratagić-Tuna. Ispred porodice autora obratio se Senudin Jahić, sin profesora Jahića, izražavajući zahvalu za promociju XI toma, koji je poslednji tom kojeg je za svog života izradio profesor Dževad Jahić.

Prikazan je desetominutni film posvećen životu i djelu rahmetli Dževada Jahića. “Okićen skromnošću, poniznošću, jednostavnošću i nenametljivošću, život profesora Jahića ostao je gotovo nepoznat široj javnosti. A upravo životne prilike i sudbina, uz veliki naučni i istarživački trud, odredile su ga i pripremile, da prije više od dvadeset godina započne kapitalni projekat izrade višetomnog enciklopedijskog Rječnika bosanskog jezika.  Zasigurno, Bosna i Hercegovina, a posebno bošnjački narod kojem je pripadao, u periodu koji je pred nama, osvjetliće značaj, ulogu i vizionarstvo profesora Jahića. Ovakvi velikani pojavljuju se rijetko u jednom narodu, ostave neizbrisivi trag i neprimjetno napuste ovaj svijet, baš kako su na njemu i boravili.“- istakao je moderator promocije Emir Zlatar, generalni sekretar Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca.

Istićući podršku projektu izrade višetomnog Rječnika bosanskog jezika i apelirajući na sve administrativne nivoe vlasti da u narednoj godini sistemski i sa jasnim budžetskim stavkama podrže ovaj epohalni projekat, kao i druge strateške projekte Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, publici u Vijećnici obratili su se ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić, savjetnik člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr Denis Bećirovića gosp. Mehmed Pargan, potpredsjednik entiteta RS Ćamil Duraković, te predsjednik Matičnog društva bošnjačkih vijeća Suljo Mustafić.

- OGLAS -

Ministar Hurtić istakao je da će se založiti u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i resornom ministarstvu da se kroz projekat kojim je apliciralo Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca, odobre sredstva za štampu svih XI tomova kako bi se isti podijelili svim javnim ustanovama, bibliotekama, univerzitetima u Bosni i Hercegovini i domovinskim državama gdje žive Bošnjaci. Tomovi Rječnika trebaju se dostaviti i svim medijima u zemlji kako bi uredničke politike mogle u okviru svojih programskih sadržaja koristiti naučno verificirane natuknice bosanskg jezika.

Moderatori XI toma profesorica Amira Turbić-Hadžagić, profesorica Lejla Nakaš i dr. Haris Ćatović, dali su svoj stručni naučni osvrt na višetomni Rječnk bosanskog jezika, ističući da se radi o jedinstvenom, najsveobuhvatnijem i najsloženijem leksikografskom poduhvatu u povijesti Bosne i Hercegovine i njenog naroda, koji će bosanski jezik predstaviti akademskoj, naučnoj i stručnoj javnosti na najvišem nivou. Ovo je sigurno najjasniji i najrerpezantivniji, naučno utemeljen odgovor, svim onima koji su nipodaštavali, potiskivali i čak negirali bosanski jezik.

- Advertisement -

Zamjenik predsjednika VKBI profesor Kasim Trnka na kraju promocije uručio je zahvalnice VKBI institucijama koje su pomogle projekte VKBI u 2024. godini, sa posebnim akcentom na finansijsku podršku za izradu XI toma Rječnika. Zahvalnice su dodjeljene Gradu Sarajevo, Općini Stari Grad, Općini Centar, Općini Novo Sarajevo, Ministarstvu kulture i sporta Kantona Sarajevo, Gradu Cazinu, Ministarstvu kulture i SKupštini Unsko-sanskog kantona, te predsjedvajućem Skupštine Kantona Sarajevo.

Promociji su prisustvovali predsjednici bošnjačkih vijeća iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Kosova, bošnjačkih organizacija iz BiH: Merhameta, Bošnjačkog Instituta, BZK Preporod, Fonda Bošnjaci, kao i mnogobrojni predstavnici akademske zajednice, vjerskih organizacija, stručnjaka iz oblasti bosanskog jezika, Krug 99, HNV i članovi Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektulaca iz svih dijelova Bosne i Hercegovine.

Da bi se projekat nastavio od strane saradnika rah. profesora Jahića, po uspostavljenoj metodologiji, nužna je jasna sistemska podrška institucija vlasti. Vrijeme je da se projekta izrade višetomnog enciklopedijskog Rječnika bosanskog jezika proglasi projektom od nacionalnog interesa na svim administrativnim nivoima u Bosni i Hercegovini. Ovakve projekte u svim iole uređenim državama rade institucije poput akademija, matica, instituta. Nažalost u Bosni i Hercegovini i nakon trideset godina ne postoji niti jedna ustanova bošnjačke provinenijencije sa javnim ovlaštenjima, koja bi se bavila identitetskim pitanjima Bošnjaka. Posebna podrška očekuje se od Federacije Bosne i Hercegovine i kantonalnih vlada Zeničko-dobojskog, Srednje-bosanskog, Hercegovačko-neretvanskog, Tuzlanskog i Bosansko-podrinjkog kantona, koje se do sada, nažalost, nisu uključile u podršku.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA