Danas se u Mostaru održao sastanak predstavnika političkih stranaka koalicije na nivou BiH.
Nakon održanog sastanka, medijima su se, uz Dragana Čovića i Nermina Nikšića, obratio i premijer entiteta RS i potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković koji je bio predložio zaključak kojim se tražilo da nosioci vlasti u BiH, nakon što BiH dobije datum za poregovore, ne mogu nametati bilo kakva rješenja, osim institucija predviđenih Ustavom BiH.
“Ja hoću da ponovim da više nemam nikakvu dilemu da kada partneri koji čine sada aktuelnu vlast na nivou BiH pokažu želju i namjeru da otvorena pitanja dogovaraju, uvijek se neko nađe da to kvari. Ne vidim nijedan razlog da neko se upliće i donosi odluke, kada to mogu donijeti institucije ove zemlje. Zato govorim da je to na neki način postalo praksa i mislim da je to smišljeno protiv BiH i smatram da li je nekome interes da se BiH ubrzano kreće ka evropskom putu, ili je želja da se mi ovdje bavimo sami sobom, a da neko ovdje ima posla, kako bi bio protektor ili uživao u tom svom poslu. Mi smo predložili zakjljučak gdje smo tražili da nosioci vlasti na nivou BiH, od momenta kada BiH dobije pregovarački status ili datum za pregovore, ne može više niko nametati zakonska rješenja osim institucija koje su predviđene ustavom i to je nešto što mi smatramo da je potvrda ustavnosti, legalnosti i suvereniteta jedne države. Nažalost, takav jedan zaključak nije bio prihvatljiv od stranaka Trojke, a HDZ nema ništa protiv da jedan takav zaključak bude i taj bi zaključak bio usvojen od Parlamentarne skupštine BiH. Da li će datum za pregovore biti za godinu, tri, za pet, ali onog dana kada se desi, morale bi institucije da donese zakone, a ne da neko nameće” – poručio je Višković.
Kada je riječ o ostalim tačkama dnevnog reda, Višković dodaje da je 98 odsto pitanja usaglašeno kada je riječ o Zakonu o zaštiti ličnih podataka.
“Kada govorimo o Zakonu o zaštiti ličnih podataka, tu je usaglašeno nekih 95 posto. MUP RS ima određene dileme na određene članove zakona i mi smo predložili da se održi još jedan krug konsultacija u naredno vrijeme, kako bi to pitanje moglo što prije da dođe na Vijeće ministara i da kao takvo bude prihvaćeno” – izjavio je Višković.
Komentarišući Plan rasta, Višković je rekao da se Republika Srpska izjasnila da je svih 113 prioriteta prihvatljivo, ali da je u međuvremenuo dodat još jedan, koji nije bio predmet razmatranja, a to je ukidanje bezviznog režima za određene zemlje.