U Narodnoj skupštini RS počela je rasprava o “Informaciji o urušavanju pravnog sistema BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma”, a uvodničar je poslanik SNSD-a, Ranka Perić-Romić.
Informacija ima 25 strana, podijeljena je na “pravno nasilje visokog predstavnika BiH, antiustavno djelovanje Ustavnog suda BiH i odgovor RS na pravno nasilje”.
“Da je pravni sistem u BiH urušen, nedvosmisleno dokazuje i činjenica da se protiv predsjednika RS i v. d. direktora ‘Službenog glasnika RS’ vodi sudski postupak. Tužilaštvo BiH i Sud BiH vode politički montiran proces protiv predsjednika RS, jer je vršeći svoju ustavnu nadležnost potpisao ukaz o proglašenju dvaju zakona koja je donijela NSRS”, navodi se u ovom dokumentu.
U informaciji, čiji su predlagači poslanici koalicije, traži se od NSRS da zauzme stav i usvoji zaključke.
Ministar unutrašnjih poslova RS, Siniša Karan, dobio je riječ nakon uvodničara, a njegov govor se mahom odnosio na djelovanje visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH. Karan, između ostalog, tvrdi da se Ustavni sud BiH nameće kao vrhovni sud, ističući kako institucije RS neće dozvoliti “pravno nasilje”. Spomenuo je i da se predsjedniku RS sudi iako mu je narušeno zdravstveno stanje, te da „odlazeće američka administracija pokušava preko Američke ambasade u BiH da nemetne svoju volju”.
Ombudsmen za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda, Nevenko Vranješ, rekao je da su predsjedniku RS ugrožena ljudska prava u postupku suđenja, pogotovo što je pozvan nakon operativnog zahvata. Citirao je članove Evropske konvencije o ljudskim pravima, smatrajući da u ovom postupku ima elemenata diskriminacije. Pozvao je sve političke subjekte u NSRS da donesu adekvatne zaključke.
U toku je 16. posebna sjednica NSRS sa dvije tačke dnevnog reda. Jedna je apsolvirana, i to o predloženim zakonima o zaštiti ličnih podataka BiH i graničnoj policiji BiH.