Hadžifejzović: „Srbija je sama najavila da će joj Amerika uvesti sankcije, a popodne je Amerika to i objavila. Naftna industrija srbije je pod sankcijama. No, Srbija ima rok od 45 dana da sagleda situaciju. To znači da je Srbiji dat prostor da sagleda u kojem je prostoru između sebe, Rusije i Zapada.
Vučić je najavio da o ovom prblemu mora da razgovara sa Putinom jer su ove sankcije NIS-u u okviru paketa sankcija ruskom gigantu Gas-prom-njeftu. Rusi su većinski vlasnik naftne industrije Srbije… koji ekonomski, finansijski problemi čekaju Srbiju ako ona ne dočeka politički dogovor? Kao uvijek kada je energent/nafta u pitanju, to su problemi u samom snabdijevanju naftom, veliki problemi za gigante – rafinerija i petrohemija, a potom direktne posljedice na ekonomiju Srbije.
Jasno je da su ovo sankcije Rusiji, većinskom vlasniku NIS-a, preko leđa Srbije. Rješenje bi se moglo naći ako bi Rusi prodali svoje dionice Srbiji i povukli se. Amerika traži potpuno povlačenje Rusa iz srbijanske firme. Pitanje je hoće li Rusi htjeti prodati i hoće li Amerika to Srbiji dozvoliti: da kupi od Rusa ono što je Rusima, budzašto, prodala 2008. godine. Vučić u ovoj drami može da likuje: nije on prodao Rusima NIS već Tadić i Koštunica, ali i da profitira ako otkupi/vrati NIS Srbiji ali i da zaglavi ako Rusi kaž: Njet, ne prodajemo njeft. Može čak i da preuzme od Rusa cijeli NIS-otme, bez plaćanja, kao što to rade evropske države, ali to bi, kako kaže, bio neprijateljski čin Srbije prema Rusiji. Američka ambasada u Zagrebu ima prijedlog: da se nađe alternativni vlasnik, novi vlasnik NIS-a. Nisu precizirali na koga misle, koga to imaju u planu. Itekako se ove sankcije tiču i utječu na cijeli region. I politički i ekonomski.”