Najviša izraelska sigurnosna delegacija u Dohi na razgovorima o Gazi

- Advertisement -

Izraelska visoka sigurnosna delegacija stigla je u Katar u nedjelju na razgovore o sporazumu za oslobađanje talaca iz Gaze i prekid vatre, potvrdio je portparol izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. Ovaj potez mogao bi nagovijestiti napredak ka postizanju dosad nedostižnog dogovora.

Katar, zajedno s posrednicima iz Egipta i Sjedinjenih Američkih Država, intenzivira napore da se dogovori prekid borbi u Gazi i oslobodi preostalih 98 talaca prije inauguracije novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, koja je zakazana za 20. januar.

- OGLAS -

Netanyahuov kabinet saopštio je da delegaciju čine šef Mossada David Barnea, šef domaće sigurnosne službe Shin Bet Ronen Bar i vojni koordinator za pitanja talaca Nitzan Alon. Trumpov izaslanik za Bliski istok, Steve Witkoff, sastao se u subotu s Netanyahuom, nakon sastanka s katarskim premijerom šeikom Mohammedom bin Abdulrahmanom Al Thanijem u petak.

- OGLAS -

Izraelski i palestinski zvaničnici izjavili su da je u posljednjim danima ostvaren određeni napredak u posredničkim pregovorima između Izraela i militantne grupe Hamas, no detalji nisu otkriveni. Ključno pitanje ostaje kako prevazići razlike: Hamas zahtijeva prekid rata, dok Izrael odbija obustaviti borbe sve dok Hamas upravlja Gazom i predstavlja prijetnju Izraelcima.

Izraelska ofanziva u Gazi počela je nakon što su borci Hamasa u oktobru 2023. prešli granicu, kada je poginulo 1.200 ljudi, te zarobili više od 250 talaca. Od tada je, prema podacima palestinskih zdravstvenih vlasti, u Gazi poginulo više od 46.000 ljudi, dok je većina stanovništva raseljena, a područje je pogođeno teškom humanitarnom krizom, prenosi Reuters.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA