3 C
Sarajevo
20.01.2025

Veliki protest privrednika u srijedu u Sarajevu zbog odluke o minimalnoj plati

Privrednici su najavili velike proteste u Sarajevu za srijedu (22. januar), a nakon odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da poveća minimalnu platu za 2025. godinu na sa 619 KM na 1.000 KM.

Riječ je o privrednicima koji su se organizovali u viber grupi “Privrednici Federacije”, a koja broji više od 8.000 članova.

U toj grupi su u nekoliko navrata ukazivali na, kako kažu, dugoročno štetne posljedice koje će ova odluka o povećanju minimalne plate imati na privredni i ekonomski rast u FBiH, ali i generalno u državi.

- OGLAS -

Kako su dalje naveli, povećanje minimalne plate smatraju direktnim udarom na ekonomiju FBiH te pogodovanje drugom bh. entitetu ističući da je ova odluka uslijedila nakon zabrane pušenja na javnim mjestima i neradne nedjelje.

Protesti će u srijedu biti održani u 11:55, simbolično, budući da privrednici ističu da im je došlo pet do 12 i da više ne mogu čekati. Mirni protesti će se održati ispred zgrade Vlade FBiH.

- Advertisement -

“Budi dio promjene” bit će im jedan od slogana, a zahtjevi koje će iznijeti tog dana na protestima su:

  • plate i veće od 1.000 KM,
  • pravedan porezni sistem,
  • manji doprinosi,
  • prestanak nepoštenog opterećivanja poslodavca.

Ova viber grupa okuplja privrednike iz cijele BiH, a jedan od administratora Jasmin Begić je rekao da je “Vlada FBiH odluku o povećanju minimalne plate donijela radi sebe, a ne zbog radnika”.

Vlada FBiH ne odustaje od odluke

Iako su poslodavci bili najglasniji nakon odluke o povećanju minimalne plate u FBiH iz Vlade FBiH su ostali odlučni navodeći da se ona neće mijenjati. Ipak, prošle sedmice je održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH na kojoj je dogovoreno da će pronaći mehanizme da se skinu dodatna opterećenja na poslodavce.

Istakli su da će uskoro izaći u javnost sa setom mjera koji bi trebali doprinijeti tome da se pronađu olakšice za sve strane.

Protiv povećanja minimalne plate bila je i većina ekonomskih stručnjaka koji su spočitavali Vladi FBiH nedostatak fiskalne reforme koja je trebala biti prvenstveno sprovedena, a jučer je delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Aljoša Čampara u hitnu parlamentarnu proceduru uputio izmjene Zakona o doprinosima koje sadržavaju smanjenje doprinosa.

Upravo su ti doprinosi bili najveći problem poslodavcima i to su i zamjerali Vladi FBiH navodeći da se oni moraju smanjiti.

Tako je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH rekao da su doprinosi u FBiH visoki, te da na platu od 1.000 KM iznose dodatnih 744 KM.

Šta znači povećanje minimalne plate u FBiH?

Nakon objave o povećanju minimalne plate, Vlada FBiH je najavila subvencioniranje razlike doprinosa za obrte, mikro i male firme, što bi trebalo olakšati prilagođavanje na novo povećanje minimalne plate.

Sada poslodavci, ali i radnici čekaju na objavu plana Ekonomsko-socijalnog vijeća o setu mjera koje bi trebale donijeti određeno rasterećenje.

Do tada su građani i dalje skeptični kada je riječ o kvaliteti života s obzirom na rastuće troškove života i inflaciju. Mnogi smatraju da povećanje nije dovoljno da pokrije osnovne životne troškove, dok drugi izražavaju sumnju u efikasnost implementacije ove odluke.

Generalno posmatrajući, odluka o povećanju minimalne plate u FBiH predstavlja značajan korak ka poboljšanju životnog standarda radnika, ali istovremeno otvara pitanja o održivosti za poslodavce i potrebi za dodatnim ekonomskim reformama kako bi se osigurala stabilnost tržišta rada i ekonomije u cjelini.

S druge strane, javljaju nam se i radnici koji prijavljuju nepravilnosti poslodavca, dok se na službama za nezaposlene na evidenciji nalaze nove osobe.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA