Pregovori o novom gasovodu koji bi trebao prolaziti kroz Azerbejdžan su u završnoj fazi, potvrdio je ruski ministar energetike Sergej Civilev.
Ostalo je još da se dogovori o cijenama, što je u toku, a osim gasovoda, Rusija i Iran razgovaraju o zajedničkim projektima u oblasti prerade gasa. Ova saradnja bi mogla da obuhvati ne samo snabdijevanje, već i zajednički razvoj tehnologije.
“Ovo je važan korak s obzirom na rastuće energetske potrebe obje zemlje i želju za razvojem bilateralnih odnosa u energetskom sektoru” – naglasio je Sergej Civilev.
Na osnovu pariteta vrijednosti nafte i gasa određivati će se cijena, uzimajući u obzir određeni koeficijent, koji je trenutno jedna od nesuglasica među stranama.
Radne grupe su formirane za rješavanje ovog problema, a čine ih stručnjaci iz obje zemlje, koji rade na razvoju optimalnog pristupa formiranju cijena.
U početnoj fazi pretpostavlja se da bi isporuke ruskog gasa Iranu mogle iznositi dvije milijarde kubnih metara, s mogućnošću povećanja tog obima na 55 milijardi kubnih metara u budućnosti.
To sugeriše da obje zemlje razmatraju dugoročne mogućnosti za saradnju u energetskom sektoru, što bi moglo postati osnova za dublje ekonomske veze.
U junu 2024. godine, Gazprom i Nacionalna iranska gasna kompanija potpisali su strateški memorandum, koji je postao važna faza u organizaciji isporuke ruskog gasa Iranu.
U okviru ovog sporazuma, razgovarano je o prioritetnim koracima za njegovu implementaciju, kao i drugim oblastima saradnje u energetskom sektoru. Tako je iranska strana najavila planove za dnevno snabdijevanje oko 300 miliona kubnih metara gasa iz Rusije preko Kaspijskog mora.
S druge strane Iran se suočava sa teškom energetskom krizom uprkos tome što ova država druga na listi po količini rezervi gasa. U 2024. godini dnevni deficit gasa u Iranu iznosio je 90 miliona kubnih metara. Očekuje se da će se jaz između proizvodnje i potrošnje ove zime povećati na 300 miliona kubnih metara.