5 C
Sarajevo
12.02.2025

UŽIVO | Predstavnički dom PSBiH protiv smjene Konakovića, evo kako su glasali poslanici

Na portalu "Face.ba" pratite tekstualni prijenos sjednice.
SNSD se nije pojavio na sjednici, iako su oni predlagači smjene.

U toku je sjednica Predstavničkog doma PSBiH na kojoj se raspravlja o smjeni ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konaković.

SNSD se nije pojavio na sjednici, iako su oni predlagači smjene.

12:29 Bez podrške

- OGLAS -

Bez većine za smjenu Konakovića. Za je glasalo pet, protiv dvadeset, dok je osam suzdržanih.

12:28 Šta će se desiti s glasanjem?

- Advertisement -

Poslanik Šerif Špago kazao je kako neće podržati ovu inicijativu. Pitao je kako će se konačna odluka donijeti kada nemaju entitetsku većinu, a rok ističe. Zvizdić je rekao kako Kolegij u ovom sastavu ne može odlučivati u odrugom krugu glasanja.

12:24 Bosić: “Nadam se promjeni! Mi smo odgovorni za stanje u kojem se narod nalazi”

Poslanik Mladen Bosić kazao je da predlagači nisu došli na sjednicu kako bi pokušali ponovo uspostaviti kontakte s partnerima skupštinske većine.

“Ova sjednica je sazvana po Poslovniku. Moram da se izjasnim o ovome. Mi smo prije trideset godina iamli krvavi rat, tragediju, pogibiju i rasljevanje mnoštva ljudi. Poslije rata, mirom nisu prestali narativi koji su bili tokom rata. Ratna propaganda je dobila drugi oblik, možda malo umiven. Narativ političara u BiH je ostao isti. Traženje podrške od svojih glasača na osnovu priče koja se može kvalifikovati kao govor mržnje prema nekoj drugoj strani iz vremena kada smo svi bili u sukobu. Takva politika drži BiH okovanu od Dejtona do danas; ne da joj da krene naprijed i ne da pričamo o stvarima koje se tiču života običnih građana. Vrtimo se ukrug i prisustvujemo političkoj igri nabacivanja lopti”, kazao je Bosić.

“Svaka teška izjava sračunata na to da izazove reakciju s druge strane veoma rado dobija reakciju druge strane jer i ta strana gleda da pokupi političke poene. Mi sada nismo u fazi izbora već sredine mandata. Nema nikakve potrebe da ponovo čačkamo po starim ranama i onim stvarima za koje smo svjesni da ne mogu biti prihvaćene s neke druge strane. Nadam se da će se, ako ne sada, barem u dogledno vrijeme, stvoriti uvjeti da više to nije način vođenja politike u BiH i da ćemo pričati ono o čemu pričamo jer mi smo odgovorni što se narod nalazi u situaciji u kojoj se nalazi”, kazao je Bosić.

12:17 Poslanici odlučili da raspravljaju o smjeni Konakovića bez predlagača

Poslanici su 22 glasa za, osam protiv i tri suzdržana odlučili da raspravljaju o smjeni ministra Elmedina Konakovića, iako predlagači ove dnevne tačke ne prisustvuju sjednici.

12:14 Poslanici Kluba Srba ne prisustvuju! Zvizdić: “Imamo kvorum”

Predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH, Denis Zvizdić, kazao je kako su pismenim putem obaviješteni da poslanici SNSD-a neće prisustvovati sjednici, kao ni predstavnici Kluba Srba. No, Zvizdić ističe da kvorum imaju i da će sjednica biti održana.

Zvizdić je pozvao predlagače da hitno dostave prijedlog za popunjavanje upražnjenog mjesta te da će do tada održavati samo hitne sjednice.

12:10 Počela je sjednica

Intoniranjem himne Bosne i Hercegovine počela je hitna sjednica. 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA