Njemački ministar odbrane Boris Pistorius izjavio je da Sjedinjene Američke Države nisu trebale praviti ustupke Rusiji prije mirovnih pregovora, uključujući isključenje članstva Ukrajine u NATO-u i prihvatanje gubitka ukrajinske teritorije.
Govoreći netom prije sastanka ministara odbrane NATO-a u Bruxellesu, Pistorius je izrazio frustraciju europskih saveznika nakon što je američki predsjednik Donald Trump u srijedu najavio da je spreman pregovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o okončanju rata u Ukrajini.
“Po mom mišljenju, bilo bi bolje da se o mogućem članstvu Ukrajine u NATO-u i eventualnim teritorijalnim gubicima raspravlja za pregovaračkim stolom”, rekao je Pistorius.
Francuski ministar odbrane Sébastien Lecornu također je kritikovao pristup Washingtona, upozoravajući da “mir kroz slabost” nije pravi put, već da bi se trebalo insistirati na “miru kroz snagu”, što je inače politika za koju se Trump zalaže.
Trump je u srijedu potvrdio da je s Putinom razgovarao više od sat vremena i da će Sjedinjene Države započeti pregovore s Moskvom o prekidu rata. Američki ministar odbrane Pete Hegseth dodatno je naglasio da je “nerealno” očekivati da Ukrajina povrati granice iz 2014. te da joj neće biti dopušteno članstvo u NATO-u.
Ove jednostrane izjave izazvale su negodovanje u Europi. Najveće zemlje EU-a – Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Italija, Poljska i Španija – objavile su zajedničku izjavu u kojoj su izrazile spremnost na dodatnu podršku Ukrajini te ponovile svoju predanost njenoj nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu.
“Naš zajednički cilj treba biti da Ukrajinu dovedemo u snažnu poziciju. Ukrajina i Europa moraju biti dio svih pregovora, a Kijevu moraju biti osigurane čvrste sigurnosne garancije”, navedeno je u saopćenju grupe Weimar+.
Na pitanje novinara da li SAD izdaje Ukrajinu, Hegseth je odgovorio: “To su vaše riječi, ne moje. Nema izdaje. Postoji samo priznanje da su i svijet i Sjedinjene Države zainteresirani za mir, za pregovarački mir”.
Dodao je da je Trump “najbolji pregovarač na planeti”.
Kremlj je s odobravanjem reagovao na izjave američkog predsjednika i njegovog ministra odbrane. Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov izjavio je da postoji “politička volja” za postizanje dogovora.
“Prethodna američka administracija smatrala je da treba učiniti sve kako bi rat trajao što duže. Sadašnja administracija, koliko shvatamo, ima drugačiji stav – da je potrebno učiniti sve kako bi se rat okončao i mir uspostavio. Više nam se dopada trenutni pristup i otvoreni smo za dijalog”, kazao je Peskov.
Njemački kancelar Olaf Scholz bio je nešto oprezniji u svojim izjavama u vezi s Trumpovim planom. “Najvažniji zadatak sada je osigurati da ne dođe do nametnutog mira”, rekao je Scholz, dodajući da SAD moraju biti uključene u sve napore za okončanje rata u Ukrajini.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrii Sybiha ponovio je u četvrtak da članstvo u NATO-u ostaje strateški cilj Kijeva te da je to najjeftiniji način da se osigura sigurnost cijelog saveza, iako je Rusija oduvijek protivila tom potezu.
Budući da NATO donosi odluke konsenzusom, protivljenje jedne članice može blokirati prijem nove zemlje. Hegsethova izjava da “SAD ne smatra članstvo Ukrajine u NATO-u realnim ishodom” efektivno predstavlja veto na ukrajinsko članstvo.
Rusija trenutno okupira otprilike šestinu teritorije Ukrajine, uključujući Krim, koji je Moskva anektirala 2014. godine, te velike dijelove istoka i juga zemlje, koji su uglavnom zauzeti nakon invazije 2022, navodi Guardian.