10 C
Sarajevo
24.02.2025

Trumpova administracija pokreće napore za deportaciju djece bez pratnje

U memorandumu američke Imigracione i carinske službe (ICE), koji su pregledali novinari Reutersa, iznesena je inicijativa administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa koja je fokusirana na deportaciju migrantsku djecu koja su ilegalno prešla granicu kao maloljetnici bez pratnje. Dokument sadrži četiri faze implementacije, počevši od faze planiranja 27. januara, ali ne navodi datum početka operacija sprovođenja.

Prema podacima vlade, više od 600.000 migrantske djece prešlo je granicu između SAD-a i Meksika bez roditelja ili zakonskog staratelja od 2019. godine, dok je broj migranata uhvaćenih pri ilegalnom prelasku dostigao rekordne nivoe.

Desetinama hiljada djece naložena je deportacija u istom periodu, uključujući više od 31.000 zbog propuštanja sudskih ročišta, pokazuju podaci imigracionog suda.

- OGLAS -

Ministarstvo unutrašnje sigurnosti SAD-a i Imigracijska i carinska služba (ICE) nisu odgovorili na zahtjev za komentar u vezi s memorandumom i planovima Trumpove administracije.

Tokom svog prvog mandata, Trump je uveo politiku “nulte tolerancije” koja je dovela do razdvajanja migrantske djece od njihovih roditelja na granici. Djeca su bila smještena u skloništa pod nadzorom Ureda za preseljenje izbjeglica (ORR), vladine agencije u sklopu Ministarstva zdravlja i socijalnih usluga, dok su njihovi roditelji bili pritvoreni ili deportovani.

- Advertisement -

Razdvajanje porodica, uključujući odvajanje beba od dojilja, izazvalo je široku međunarodnu osudu. Trump je 2018. godine obustavio ovu politiku, iako je prema Leeju Gelerntu, vodećem advokatu Američke unije za građanske slobode (ACLU), do 1.000 djece možda još uvijek odvojeno od roditelja.

Pored sprovođenja imigracionih zakona, memorandum pod nazivom “Zajednička inicijativa za maloljetnike bez pratnje – terenska implementacija” navodi da je cilj inicijative osigurati da djeca ne budu žrtve trgovine ljudima ili drugih oblika eksploatacije.

U dokumentu se navodi da će djeca dobiti poziv da se pojave pred imigracionim sudom ili će biti deportovana ako su protiv njih već izdate naredbe o deportaciji.

ICE je prikupio podatke iz različitih izvora o maloljetnicima bez pratnje i svrstao ih u tri prioritetne grupe: “rizik od bijega“, “javna sigurnost” i “sigurnost granice“.

Agentima je naloženo da se fokusiraju na djecu koja se smatraju rizičnim za bijeg – uključujući one kojima je naređena deportacija zbog propuštenih sudskih ročišta i one koji su pušteni na starateljstvo osobama koje nisu njihovi krvni srodnici.

Agencija koristi više baza podataka i vladinih zapisa kako bi pratila mete.

DNK testovi

Prema zakonu, migranti koji su iscrpili sve pravne mogućnosti za ostanak mogu biti deportovani, čak i ako su djeca. Međutim, američka vlada ima ograničene resurse i obično prioritizira hapšenje odraslih s kriminalnim dosijeima.

Maloljetnici bez pratnje počeli su masovno dolaziti prije deset godina zbog nasilja i ekonomske nestabilnosti u matičnim zemljama – ali i zbog američkih imigracionih politika koje su im omogućile ulazak i često ostanak. Većina dolazi iz Centralne Amerike i Meksika. Neka djeca su migrirala kako bi se pridružila roditeljima koji su već u SAD-u, dok su mnoga putovala sa članovima porodice ili krijumčarima.

Nakon što su smješteni u ORR skloništa, djeca se obično puštaju starateljima, najčešće roditeljima ili članovima rodbine, dok imigracione vlasti razmatraju njihove slučajeve.

Trumpov granični povjerenik Tom Homan više puta je tvrdio da je oko 300.000 maloljetnika bez pratnje nestalo tokom mandata Joea Bidena i da su bili izloženi riziku trgovine ljudima i eksploatacije. Nakon početnog praćenja, ORR nije bio obavezan da nadzire lokaciju djece nakon što napuste skloništa. Mnogi od njih su sada odrasli ili žive sa svojim roditeljima.

Pojedini ICE terenski uredi će odlučiti “kako najbolje locirati, stupiti u kontakt i dostaviti imigracione dokumente odgovarajućim osobama u ciljnim operacijama sprovođenja zakona“, navodi se u memorandumu.

Kako piše Reuters, obzirom na to da djeca često žive u domaćinstvima s odraslima koji nemaju dozvolu boravka u SAD-u, njihovi adrese bi mogle pomoći ICE-u da poveća ukupni broj hapšenja.

Tokom svog prvog mandata, Trump je koristio podatke prikupljene u procesu provjere staratelja maloljetnika bez pratnje kako bi ih ciljao za hapšenja.

Od stupanja na dužnost 20. januara, Trump je preduzeo korake za pooštravanje provjera staratelja. To uključuje obavezno dostavljanje otisaka prstiju svih staratelja i punoljetnih članova domaćinstva radi provjere kriminalne prošlosti, prema smjernicama objavljenim prošle sedmice.

Trumpova administracija također je proširila pristup ORR-ovoj bazi podataka o djeci i njihovim starateljima, prema informacijama dva izvora upoznata sa situacijom.

Mellissa Harper, bivša zvaničnica ICE-a koja sada vodi ORR, rekla je na sastanku osoblja u četvrtak da agencija planira koristiti DNK testove za potvrdu porodičnih veza, rekao je jedan od izvora. Nije bilo jasno hoće li se DNK testovi koristiti samo u sumnjivim slučajevima ili rutinski.

Harper je na sastanku također izjavila da ICE istražuje 247.000 prijava povezanih s prevarama, trgovinom ljudima i krijumčarenjem maloljetnika bez pratnje te da slučajeve prosljeđuje FBI-ju na daljnju istragu, rekao je izvor.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA