10 C
Sarajevo
25.02.2025

Dolazi najdraži gost – mjesec ramazan: U subotu prvi dan posta

U petak, 28. februara, s ezanom akšam-namaza, prema Takvimu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, počinje sveti mjesec ramazan.

U petak, 28. februara, s ezanom akšam-namaza, prema Takvimu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, počinje sveti mjesec ramazan.

Prvi dan posta biti će u subotu, 1. marta 2025. godine, a početak posta razlikuje se od lokacije do lokacije, pa će tako u Sarajevu početi u 4:48 sati, a prvi iftar će biti u 17:40 sati. Prva teravija će se klanjati u petak, 28. februara 2025. godine, nakon zalaska sunca.

Za detaljan raspored namaza i vremena početka i završetka posta (sehur i iftar) u Sarajevu, ali i drugim bh. gradovima – ramazanske vaktije se mogu preuzeti sa zvanične stranice Islamske zajednice u BiH.

- OGLAS -

O ramazanu

Ramazan je deveti mjesec islamskog kalendara i predstavlja period posta, molitve, introspekcije i zajedništva za muslimane širom svijeta. Tokom ovog mjeseca, vjernici se suzdržavaju od jela, pića i drugih tjelesnih potreba od zore do zalaska sunca, s ciljem duhovnog čišćenja i približavanja Allahu, dž. š.

- Advertisement -

Post je obavezan svakoj fizički i psihički zdravoj i punoljetnoj osobi, muslimanu i muslimanki (u islamu se pod punoljetstvom podrazumijeva pubertet). To je treći temelj islama.

Ramazan se smatra mjesecom milosti, oprosta i spasa od vatre. Vjernici se tokom dana od zore do zalaska sunca suzdržavaju od jela, pića, loših misli i postupaka, dok se noći provode u namazu, učenju Kur'ana i dobročinstvu.

U ramazanu se praktikuje teravija, poseban noćni namaz koji se klanja isključivo tokom ovog mjeseca, a u posljednjoj trećini ramazana, muslimani imaju priliku prisustvovati itikafu, povlačenju u džamiju radi ibadeta.

Osim posta, jedan od najvažnijih ibadeta tokom ramazana jeste zekat i sadekatul-fitr, obavezna milostinja koja se daje prije Bajrama kako bi se osiguralo da i siromašni mogu osjetiti radost blagdana.

Lejletul-kadr – noć vrednija od hiljadu mjeseci

Jedna od najsvetijih noći u islamu jeste Lejletul-kadr, poznata i kao Noć sudbine ili Noć moći. U Kur'anu se navodi da je to noć u kojoj je počela objava Kur'ana i da je vrednija od hiljadu mjeseci (Suretul-Kadr, 97:3).

Tačan datum ove noći nije preciziran, ali se vjeruje da pada u neparnim noćima zadnje trećine ramazana – najčešće se obilježava 27. noć ramazana.

Muslimani provode ovu noć u molitvi, traženju oprosta i učenju Kur'ana, vjerujući da se tada Božija milost posebno spušta na vjernike. Preporučuje se učiti dovu koju je Poslanik Muhammed, a. s., preporučio: “Allahumme inneke afuvvun, tuhibbul-afve, fa’fu anni.” (“Allahu moj, Ti si Onaj koji prašta, voliš oprost, pa mi oprosti.”)

Lejletul-kadr je prilika da se čovjek približi Allahu, dž. š., traži oprost za grijehe i moli za svoje potrebe, jer se vjeruje da su dove u toj noći primljene.

Ramazanski bajram

Ramazanski bajram dolazi nakon završetka posta i traje tri dana. To je vrijeme zajedništva, porodičnog okupljanja i dijeljenja radosti sa bližnjima, posebno s onima koji su u potrebi.

Ramazan nije samo mjesec posta već i prilika za unutrašnju transformaciju, jačanje karaktera i izgradnju boljeg odnosa s Bogom i ljudima.

Ove godine Ramazanski bajram će biti 30. marta.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA