12 C
Sarajevo
25.02.2025

Hoće li poskupjeti voda u KS? ViK najavljuje promjene cijena

Kako navode, razlog gubitaka je niska cijena vodnih usluga koja ne pokriva osnovne troškove koji nastaju iz pružanja vodnih usluga.

“KJKP ‘Vodovod i kanalizacija’ d.o.o. Sarajevo već niz godina ostvaruje značajne gubitke iz osnovne djelatnosti, a to je usluga isporuke pitke vode, odvodnje otpadnih voda i posljednjih godina usluga prečišćavanja otpadnih voda”, saopćeno je iz ovog preduzeća.

Kako navode, razlog gubitaka je niska cijena vodnih usluga koja ne pokriva osnovne troškove koji nastaju iz pružanja vodnih usluga.

Trenutna cijena ne pokriva sve opravdane troškove koji uključuju operativne troškove, troškove amortizacije, troškove ulaganja i troškove finansiranja, u skladu sa Metodologijom o utvrđivanju najniže cijene vodnih usluga u Federaciji BiH. Primjena Metodologije predstavlja ispunjavanje preduslova za osiguranje finansijske podrške međunarodnih razvojnih institucija u modernizaciji vodnih usluga.

- OGLAS -

U proteklom periodu, sva vodovodna preduzeća u zemlji i regionu podigli su cijene usluga, dok KJKP “Vodovod i kanalizacija” d.o.o. Sarajevo obračun i dalje vrši po najnižim cijenama, prema cjenovniku iz 2013. godine, a svjedočimo rastu troškova električne energije, goriva, materijala, povećanja troškova rada i svih ostalih nabavki roba, usluga i radova.

Iz ovog preduzeća napominju da su troškovi poslovanja samo u periodu od 2021. do 2024. godine porasli za 75 miliona KM, te je KJKP “Vodovod i kanalizacija” d.o.o. Sarajevo, kao društveno odgovorno preduzeće, u vremenu porasta svih životnih troškova, dalo ogroman doprinos subvencionirajući svim kategorijama potrošača razliku u cijeni komunalne usluge između utvrđene i stvarne cijene u navedenom višemilionskom iznosu.

- Advertisement -

“U skladu sa navedenim, očekujemo da Vlada Kantona Sarajevo u narednih mjesec dana donese odluku o usklađivanju cijena sa Mišljenjem Neovisnog stručnog tijela, odnosno usvoji prijedlog visine cijene usluge vodosnabdijevanja pitkom vodom, odvodnje i prečišćavanja otpadnih voda. Usklađivanje cijena vodnih usluga usmjereno je ka osiguravanju održivosti sistema i pogonske spremnosti opreme za proizvodnju i distribuciju vode našim potrošačima 24 sata dnevno 365 dana u godini”, poručili su iz KJKP “ViK” Sarajevo.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA