6 C
Sarajevo
01.03.2025

Zvaničnik Hamasa: Nema napretka u pregovorima s Izraelom o drugoj fazi primirja

Posljednji krug pregovora o drugoj fazi primirja između Izraela i Hamasa do sada nije postigao napredak i nije jasno hoće li se razgovori nastaviti u subotu, saopćio je visoki zvaničnik Hamasa.

U prvoj fazi primirja, koja je dovela do pauze 15 mjeseci sukoba u Pojasu Gaze, oslobođena su 33 taoca, uključujući i primopredaju osam tijela, u zamjenu za skoro 2.000 palestinskih zatvorenika.

Prva faza ističe u subotu, ali prema uvjetima sporazuma borbe se ne smiju nastaviti dok su u toku pregovori o drugoj fazi, koja bi mogla okončati rat u Gazi i dovesti do povratka kućama preostalih talace.

- OGLAS -

Zvaničnici Izraela, Katara, Egipta i Sjedinjenih Država uključeni su u pregovore o drugoj fazi u Kairu, s ciljem okončanja rata uz povratak svih preostalih talaca i povlačenje izraelskih vojnika.

Hamas nije prisustvovao razgovorima, ali je svoj stav zastupao putem egipatskih i katarskih posrednika.

- Advertisement -

Basem Naim, član Hamasovog političkog ureda, kazao je za Associated Press da “nije bilo napretka” u pronalaženju rješenja prije nego što su se izraelski pregovarači vratili kući u petak.

Nije bilo jasno hoće li se ti posrednici vratiti u Kairo kako bi nastavili razgovore u subotu kao što se očekivalo, a Naim je rekao da “ništa ne zna” kada bi pregovori mogli ponovno započeti.

Izrael i Hamas su pristali na dogovor o prekidu vatre u tri faze u januaru, s ciljem okončanja rata.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA