Milorad Dodik: Neću na Sud! Neću u rat! EUFOR će štititi entitetske linije kad budem cijepao BiH!

- Advertisement -

U Beogradu je danas održan sastanak između predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, i predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika.

Sastanak je počeo oko 14 sati, nakon čega su se obojica lidera obratili javnosti.

- OGLAS -

Milorad Dodik je istakao da je došao da informiše predsjednika Vučića o trenutnoj situaciji u Republici Srpskoj i da izrazi povjerenje u rukovodstvo Srbije u cilju stabilizacije prilika. Naglasio je da je Srbiji nanesena velika šteta i da je neophodno da povrati snagu koju je imala na međunarodnoj sceni.

- OGLAS -

Dodik je optužio bošnjačke političare u Sarajevu da žele ratni sukob i osvetu prema Srbima koji ne odgovaraju njihovim političkim stavovima. Također je naveo da Bošnjaci nikada nisu priznali Dejtonski sporazum, za razliku od Republike Srpske, te da teže njenom nestanku s političke scene. Dodik je istakao da nikada nije postavljena međuentitetska granica jer to bošnjačka strana nije željela.

Predsjednik Republike Srpske je obavijestio javnost da je dobio poziv od Tužilaštva Bosne i Hercegovine da se sutra pojavi na saslušanju zbog navodnog kršenja ustavnog poretka. Međutim, Dodik je izjavio da se neće odazvati tom pozivu, smatrajući Tužilaštvo BiH neustavnom kategorijom koja ne može govoriti o Ustavu.

Dodik je pozvao sve Srbe da ostanu mirni i stabilni, naglašavajući da bi najveći neprijatelji bili oni koji bi pokušali izazvati nasilje. Istakao je da njegova politika teži povratku na Dejtonski sporazum i da rat prizivaju pojedinci poput ministra obrane BiH, Zukana Heleza, koji su shvatili da im je to zadatak.

Situacija u Bosni i Hercegovini ostaje napeta, a međunarodna zajednica pomno prati razvoj događaja u cilju očuvanja mira i stabilnosti u regionu.

- OGLAS -

Pogledajte šta je Milorad Dodik poručio nakon današnjeg sastanka:

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA