Američki predsjednik Donald Trump je prije dva dana uveo carine zemljama širom svijeta, a berza u New Yorku opet je doživjela pad.
Naime, trgovanje na Wall Streetu je počelo odmah s oštrim padom. Njujorška berza otvorena je u 15:30 po srednjoevropskom vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabilježeni su značajni minusi u bankarskom sektoru.
Berzovni indeks S&P bilježi pad od 2.5 posto, dok je tehnološki indeks Nasdaq u minusu 2.7 posto. Tesla, čiji je vlasnik bliski Trumpov saveznik Elon Musk, pala je za gotovo 4 posto u prvim minutama trgovanja, dok je Apple bio u minusu više od 3 posto.
JP Morgan Chase pao je za 5 posto, Bank of America za 4.3 posto, a Wells Fargo je izgubio 3.5 posto vrijednosti.
Kada se govori o američkim tržištima, analitičari, trgovci i novinari najviše prate tri glavna berzovna indeksa:
- Dow Jones Industrial Average prati 30 najvećih američkih kompanija. Riječ je o tzv. blue chip dionicama – firmama s dugogodišnjom stabilnošću i snažnim finansijskim rezultatima.
- Standard & Poor’s 500 (poznatiji kao S&P 500) prati kretanje cijena dionica 500 vodećih kompanija i mnogi ga smatraju najboljim presjekom stanja američkog korporativnog sektora.
- Nasdaq indeks obuhvaća oko 3.500 firmi s naglaskom na tehnološki sektor. Zbog toga svaki veći skok ili pad tehnoloških dionica snažno utječe na Nasdaq.
Padovi sva tri indeksa u ranim satima trgovanja signalizuju ozbiljnu zabrinutost investitora zbog trgovinskog sukoba SAD-a i Kine.
Zašto se berze tako pažljivo prate?
Berzovni indeksi u poslovnom se svijetu smatraju vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procijenili buduće izglede kompanija čijim se dionicama trguje.
A trenutna poruka s tržišta je jasna – nije dobro. Razlog su carine koje uvode novi trošak, a neko taj trošak mora platiti. Ako ga kompanija sama apsorbira, trpi dobit. Ako ga prebaci na potrošače, prijeti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu privredu.
Budući da su Trumpove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procjenjuju da će se negativni efekti osjetiti u raznim sektorima ekonomije, i to vrlo brzo.
Kina je odgovorila uvođenjem carina od 34% na sav uvoz iz SAD-a, najavila i tužbu te uvela dodatna ograničenja američkim kompanijama koje sarađuju s Tajvanom ili predstavljaju, kako tvrdi Peking, sigurnosni rizik.
Nedugo nakon toga Trump je u svom maniru dao komentar na kineske protumjere u trgovinskom ratu.
“Kina je pogriješila, uspaničarili su se, a to je jedna stvar koju sebi ne mogu priuštiti!”, objavio je Trump na platformi Truth Social.
Osim toga, Trump tvrdi da uvođenje tarifa ide vrlo dobro i da će tržišta procvasti pod njegovim novim planom, iako su Dow Jones, Nasdaq i S&P snažno pali.
“Odlični brojevi, bolji nego očekivano. Sve već funkcioniše. Ne možemo izgubiti. Poruka mnogim investitorima – moje politike se nikada neće mijenjati. Ovo je sjajno vrijeme da postanete bogatiji, bogatiji nego što ste ikada prije bili”, rekao je Trump.