19 C
Sarajevo
28.04.2025

Huti optužuju SAD za smrt 68 migranata u napadu na zatvor u Jemenu

U ponedjeljak su jemenski Huti optužili Sjedinjene Američke Države za zračni napad na zatvor u kojem su bili smješteni afrički migranti, usmrtivši najmanje 68 osoba i ranivši 47 drugih, u provinciji Saada, uporištu Huta. Američka vojska nije odmah komentarisala ove navode.

Napad u Saadi posljednji je u nizu incidenata u desetogodišnjem ratu u Jemenu koji je odnio živote afričkih migranata iz Etiopije i drugih zemalja, koji rizikuju život prelazeći zemlju u nadi da će pronaći posao u susjednoj Saudijskoj Arabiji.

Ovaj incident vjerovatno će ponovo pokrenuti pitanja aktivista o američkoj kampanji, poznatoj kao “Operacija Rough Rider”, koja cilja pobunjenike dok administracija Donalda Trampa pregovara s njihovim glavnim pokroviteljem, Iranom, o Teheranovom nuklearnom programu koji brzo napreduje.

- OGLAS -

Centralni komandni centar američke vojske, u saopštenju objavljenom rano u ponedjeljak prije vijesti o navodnom napadu, branio je politiku neotkrivanja specifičnih detalja o svojoj opsežnoj kampanji zračnih napada, koja je izazvala kontroverze u Americi zbog korištenja aplikacije Signal od strane ministra odbrane Pita Hegseta za objavljivanje osjetljivih informacija o napadima.

“Kako bismo očuvali operativnu sigurnost, namjerno smo ograničili otkrivanje detalja o našim tekućim ili budućim operacijama. Veoma smo promišljeni u našem operativnom pristupu, ali nećemo otkrivati specifičnosti o onome što smo uradili ili što ćemo uraditi” – saopštila je Centralna komanda.

- Advertisement -

Na pitanja agencije Associated Press o navodnom napadu u Saadi, Centralna komanda nije odmah odgovorila.

Televizijski kanal “Al-Masirah”, koji podržavaju Huti, prikazao je uznemirujuće snimke na kojima se vide tijela žrtava i ranjene osobe na mjestu napada. Ministarstvo unutrašnjih poslova pod kontrolom Huta navelo je da je u objektu bilo zatočeno oko 115 migranata.

Organizacija civilne odbrane Huta izvijestila je da je u napadu poginulo najmanje 68 osoba, dok je 47 ranjeno.

Analiza snimaka s mjesta događaja koju je provela agencija AP ukazuje na to da je došlo do neke vrste eksplozije, s cementnim zidovima prošaranim fragmentima krhotina i ranama na tijelima žrtava.

Na snimku se čuje tihi ženski glas kako ponavlja početak molitve na arapskom: “U ime Boga.” Povremeni pucnji odjekivali su dok su medicinari pokušavali pomoći ranjenima.

Godinama su etiopski i drugi afrički migranti dolazili u Jemen, suočavajući se s opasnostima ratom razorene zemlje kako bi pokušali stići do Saudijske Arabije u potrazi za poslom. Huti, prema navodima, zarađuju desetine hiljada dolara sedmično krijumčareći migrante preko granice.

Migranti iz Etiopije suočavali su se s pritvorom, zlostavljanjem, pa čak i ubistvima u Saudijskoj Arabiji i Jemenu tokom rata. Pismo Ujedinjenih nacija upućeno kraljevini 3. oktobra 2022. navodi da su istražitelji UN-a “primili zabrinjavajuće tvrdnje o prekograničnom artiljerijskom granatiranju i pucnjavi iz vatrenog oružja, za koje se tvrdi da su izvršile saudijske snage sigurnosti, što je uzrokovalo smrt do 430 i ranjavanje 650 migranata.”

Saudijska Arabija je negirala ubistva migranata.

Navodni napadi u ponedjeljak podsjećaju na sličan napad koalicije predvođene Saudijskom Arabijom na isti objekt 2022. godine, koji je izazvao urušavanje i ubio 66 zatočenika, ranivši 113 drugih, navodi kasniji izvještaj Ujedinjenih nacija. Huti su ubili 16 zatočenika koji su pobjegli nakon napada i ranili još 50, prema UN-u. Koalicija predvođena Saudijcima pravdala je napad tvrdnjom da su Huti na tom mjestu gradili i lansirali bespilotne letjelice, ali UN je naveo da je bilo poznato da je to objekt za pritvor.

“Koalicija je trebala izbjegavati bilo kakav napad na taj objekat” – navodi se u izvještaju UN-a.

Napad iz 2022. bio je jedan od najsmrtonosnijih pojedinačnih napada u višegodišnjem ratu između koalicije i pobunjenika Huta, a dogodio se nakon što su Huti dva puta raketama i dronovima napali Ujedinjene Arapske Emirate, ubivši troje u napadu blizu međunarodnog aerodroma u Abu Dabiju.

U međuvremenu, Huti su izvijestili da su američki zračni napadi tokom noći na prijestonicu Jemena ubili najmanje osam osoba. Američka vojska priznala je da je u svojoj mjesec dana dugačkoj kampanji izvela preko 800 pojedinačnih napada.

Noćno saopštenje Centralne komande također je navelo da je “Operacija Rough Rider ubila stotine boraca Huta i brojne lidere Huta“, uključujući one povezane s njihovim programom raketa i dronova, bez imenovanja tih zvaničnika.

“Iran nesumnjivo nastavlja pružati podršku Hutima. Huti mogu nastaviti napadati naše snage samo uz podršku iranskog režima” – navodi se u saopćenju.

“Nastavićemo pojačavati pritisak dok cilj ne bude ostvaren, a to je obnova slobode plovidbe i američke odvraćajuće snage u regiji” – dodaje se u saopćenju.

SAD ciljaju Hute zbog njihovih napada na brodove u Crvenom moru, ključnoj globalnoj trgovačkoj ruti, te na Izrael. Huti su posljednja militantna grupa u iranskom samoprozvanoj “Osi otpora“ koja je sposobna redovno napadati Izrael.

SAD izvode napade na Jemen s dva nosača aviona u regiji — USS Hari S. Truman u Crvenom moru i USS Karl Vinson u Arapskom moru.

Napad 18. aprila na lučko skladište goriva Ras Isa ubio je najmanje 74 osobe i ranio 171, što je najsmrtonosniji poznati napad američke kampanje. Centralna komanda je u ponedjeljak objasnila razloge napada na luku.

“Američki napadi uništili su sposobnost luke Ras Isa da prima gorivo, što će početi utjecati na sposobnost Huta ne samo da izvode operacije, već i da generišu milionske prihode za svoje terorističke aktivnosti” – naveli su.

U međuvremenu, Huti sve više pokušavaju kontrolisati protok informacija iz teritorija koje drže prema vanjskom svijetu. U nedjelju su izdali obavijest da svi koji posjeduju Starlink satelitske internet prijemnike “hitno predaju” uređaje vlastima.

“Biće provedena terenska kampanja u koordinaciji s bezbjednosnim vlastima kako bi se uhapsili svi koji prodaju, trguju, koriste, upravljaju, instaliraju ili posjeduju ove zabranjene terminale” – upozorili su Huti.

Starlink terminali bili su ključni za Ukrajinu u borbi protiv ruske invazije, a prijemnici su također krijumčareni u Iran usred nemira tamo.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA